Pulmoner embolide eritrosit indekslerinin incelenmesi
Evaluation of erythrocyte indexes in pulmonary embolism
  1. Tez No: 602374
  2. Yazar: YAKUP TAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURULLAH GÜNAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Pulmoner Embolide Eritrosit İndekslerinin İncelenmesi, Dr. Yakup Tan, Uzmanlık Tezi, Kayseri, 2019. Amaç: Bu çalışmada Kayseri İli Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı'nda pulmoner tromboemboli tanısı konmuş hastaların RDW seviyeleri ile pulmoner emboli ve mortalite ilişkisinin saptanması amaçlanmıştır. Yöntem: Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı'nda 01.01.2017-30.06.2018 tarihleri arasında pulmoner emboli tanısı ile tedavi edilmiş 82 hastanın ve pulmoner emboli tanısı olmayan 82 kontrol grubunun dosyaları retrospektif olarak taranmış ve ilgili veriler kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim. The aim of this study was to determine the relationship between RDW levels and pulmonary embolism and mortality in patients diagnosed with pulmonary thromboembolism in Erciyes University Faculty of Medicine, Kayseri. Method. The files of 82 patients with pulmonary embolism and 82 non-pulmonary embolism patients who were treated in Erciyes University Faculty of Medicine Department of Emergency Medicine between 01.01.2017-30.06.2018 were retrospectively scanned and related data were recorded.