Türk toplumunda daimi dişlerin kök kanal morfolojilerinin araştırılması
- Tez No: 60238
- Danışmanlar: PROF. DR. SERVET HARPUTLUOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Başarılı bir endodontik tedavinin amacı kök kanallarını mekanik ve kimyasal yollarla preparasyonlannı takiben, kanalların sızdırma yapmayacak bir şekilde apikal foramene kadar doldurulmasıdır. Dişlerin kök kanal yapılarında birçok nedenlere bağlı farklılıklar bulunabilmektedir. Bu farklılıklara yol açan nedenlerden birisi de etnik kökenlerdir. Dolayısıyla dişlerin kök kanal tipleri, kök kanallarında yardımcı kanalların ve transvers anastomoz tipindeki yapıların bulunması, lateral kanallar, apikaldeki deltanın durumu ve apikal foramenin pozisyon gibi faktörler iyi bir endodontik preparasyon ve tıkama sağlanmasında başarısızlık getirebilen başlıca sebeplerdir. Bu nedenle kök kanallarının morfolojisinin ve anatomisinin iyi bir biçimde belirlenmesini ve bilinmesini gerektirir. Çalışmamızda Türk toplumuna ait çekimi yapılmış toplam 1400 adet daimi diş kullanıldı. Dişlerin kron pulpaları açılıp, kanal ağızlarına ulaşıldıktan sonra bir hafta %5.25 sodyum hipokloritte bekletilerek organik artıkların temizlenmesi sağlandı. Daha sonra %5'lik nitrik asitle dekalsifiye edilip, çeşitli derecelerde alkol serilerinden geçirilerek dehidrate edildi. Bunu takiben dişler metil salisilat alkol serilerinde şeffaf hale getirilip, dişlerin kök kanallarına çini mürekkebi enjekte edildi. Daha sonra dişler çıplak gözle ve fotoğrafları alınarak değerlendirildi. Bu değerlendirmeler neticesinde Türk toplumundaki kök kanal morfolojilerinin bazı tiplerde sayısal farklılıklar göstermesine rağmen, literatür bilgileri ile uyumlu olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of a succesful endodontic therapy is the obturation of the root canal system and sealing hermetically the apical foramen following after the mechanical and chemical preparation of the canals. One can easily find a lot of differences in the tooth root canals. One of the reason of these differences is ethnical origin.The main reason of failure in endodontic preparation and obstruction of a tooth tooth canal type, accessory canals, transverse anastomoses of tooth canals, the lateral branches, the frequency of apical deltas, and the location of apical foramen. For this reason one should determine on know the anotamy and morphology of tooth canals. In this study, 1400 extracted teeth belong the Turkish population were used. After removal of coronal pulps tissue and reaching to canal orifices the teeth were immersed in 5.25 % Na hypocholaride for one week to eliminate organic debridement. Teeth were then subjected to 5 % Nitric acid for decacification and different series of alcohol for dehydration. At the end this procedures, teeth were cleared with ethyl alcohol - metyl salycylate solutions. Photograps were taken after india ink was enjected to the root canals. The evealuations were done by visiual assesment. Altough there were a number of differences in root canal morphology in Turkish population, the result were accordance with literature.