Titanyum destekli porselen restorasyonlarda mikrosızıntının incelenmesi
Evaluation of microleakage in titanium porcelain restorations
- Tez No: 60239
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK ORUÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
VII. ÖZET Sabit protetik restorasyonlarda kullanılan titanyum-porselen arasındaki mikrosızıntıyı incelemek amacı ile disk şeklindeki 30 adet titanyum ve 30 adet de RemanyumCS metal alt yapı üzerine porselen uygulandı. Her iki metal grubunda da ilk 10 örneğe opak + 2dentin porseleni, ikinci 10 örneğe opak + 2dentin + 2mine porseleni ve kalan 10 örneğe de opak + 2dentin.+ 2mine porselini + glaze işlemi uygulandı. Böylece bütün örnekler porselen fırınlama sayısına ve metal alt yapının cinsine göre 8 gruba ayrıldı. Bütün örnekler iki hafta süre ile 37°C suda bekletildi ve daha sonra 5°C-55°C 30 saniyelik peryodlar ile 100 ısıl döngü işlemi uygulandı. % 5' lik bazik fuksin solüsyonunda 48 saat süre ile bekletilen örnekler çıkarılıp, yıkandı ve kurutuldu. Otopolimerizan şeffaf akrilik içine gömülen örneklerden, alüminyum oksit separeler ile boyuna kesitler alındı. Kesit yüzeyleri stereo mikroskopta üç gözlemci tarafından incelendi ve değerlendirildi. Elde edilen sonuçlar Mann Whitney U testi ile istatiksel olarak karşılaştırıldı. Sonuçta aynı metal grubundaki örnekler arasında porselen fırınlama sayısının, mikrosızıntı derecelerini etkilemediği görüldü. Titanyum-porselen örneklerdeki mikrosızıntı değerleri, RemanyumCS-porselen örneklere göre daha az olduğu için sabit protetik restorasyonlarda titanyum alt yapıların mikrosızıntı yönünden daha avantajlı olduğu düşünüldü. 60
Özet (Çeviri)
VIII. SUMMARY Porcelain were built onto 30 titanium and 30 RemaniumCS metal disc-shaped frameworks for investigating the microleakage between metal-porcelain that are used in fixed prosthetic restorations. Opaque + two layers of dentine porcelain were applied onto 10 framework; opaque + two layers of dentine + two layers of enamel porcelain were applied onto 1 0 framework; and opaque + two layers of dentine + two layers of enamel porcelain + glaze process were applied onto the remaining 10 framework of both metal groups. So all the specimens were distributed equally to two main groups, each group consisting from three subgroups. All the specimens were stored at 37°C distilled water for two weeks and then subjected to 1 00 thermocycles between 5°C and 55°C with 30 second dwell time. The specimens thereafter stored in % 5 basic fuchsin solution for 48 hours, were washed, dried and embedded in autopolimerizing resin. The longitudinal sections of the specimens were examined with a stereomicroscope by three independent investigators. The data obtained were evaluated statistically with Mann Whitney U test. As a result it was found that the number of firings does not affect the amount of microleakage for the subgroups of same metal groups. The lower microleakage values obtained from titanium-porcelain groups leaded us to think that the use of titanium for frameworks would be advantageous then RemaniumCS frameworks in fixed prosthetic restorations.