Titanyum, Vi-comp ve remanium-CS destekli porselen kronlarının pişirme aşamalarının sonundaki marjinal uyumlarının karşılaştırılması
Marginal distortion of titanyum, Vi-comp and remanium-CS metal ceramic restorations during the porcelain firing procedure
  1. Tez No: 60237
  2. Yazar: ARSUN ÇULHA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ ASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protez Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Çalışmamızda metal destekli porselen restorasyonların metal alt yapıları ile diş preparasyonu arasında marjinal bölgede porselen pişirilmesi aşamalarında meydana gelen değişimler scanning elektron microskopta incelenmiştir. Metal alt yapıların şekli porselen fırınlanması sonrasında değişebilir, bu değişimler marjinal bölgede aralanmaya neden olabilir. Marjinal aralığın artması, plak birikimine de bağlı olarak periodontal hastalık oluşturma ve sekonder çürük riskini arttırır. Literatürde Cr-Co ve Cr-Ni alaşımlar için porselen fırınlaması sırasında oluşan marjinal distorsiyon ile ilgili yeterli araştırma olmasına rağmen titanyum alt yapılı porselen restorasyonlar için bu konunun yeterince araştırılmadığı görülmüştür. Porselen fırınlanması esnasında restorasyonun marjinal distorsiyonuna etki eden faktörlerin incelenmesi amacı ile dik açılı basamağa sahip bizotajsız prepare edilmiş diş modellerinden hazırlanan 30 tane metal alt yapıdan 10 tanesi titanyum, 10 tanesi vi-comp, 10 tanesi remanium-cs metalinden elde edilmiştir. Herbir gruptan yedi tanesine kendilerine özel yöntem ve malzeme ile pişirme yapılmış, üç tanesi de kontrol grubu olarak seçilmiştir. Çalışmamızın sonunda en az distorsiyon titanyumda ölçülmüştür. Araştırıcı titanyumun yüksek erime sıcaklığına sahip olması ve titanyum için geliştirilen düşük ısı porseleni kullanılmasının distorsiyonun az olmasında etkili olduğunu düşünmektedir. Metal alt yapının creep direnci, yüksek ergime(lsı ile sıvı hale gelen) sıcaklığı, porselen kütlesinin miktarı, metal alt yapının iç yüzeyine porselen partiküllerinin yapışmasının restorasyonun vertikal marjinal uyumunu etkilediği düşünülmektedir. Anahtar kelimeler : Titanyum, Metal seramik kronlar, Tekrarlanan fırınlamalarda distorsiyon iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In our work, changes during porcelain restorations in the marjinal region between dental preperation and metal infrastructure of metal reinforced porcelain restorations were examined under scanning electron microskope The shapes of metal infrastructures can change following porcelain firing, and such changes may result in the formation of a gap in the marjinal region. The increase of marjinal gap depending on plaque accumulation too increase the risk of forming periodontal illnesses and secondary decays Although in literatüre, there exit sufficient research related to the marjinal distortion formed during porcelain cooking for Cr-Co and Cr-Ni alloys, it has been determined that this subject had not been research sufficiently for porcelain restorations with titanium infrastructure. For the purpose of examining factors affecting the marjinal distortion of the restoration during porcelain firing; of the thirty metal infrastructures prepared from dental models prepared without bevel having right angled steps, ten were made of titanium, ten of vi-comp and ten of remanium-cs metal. On seven of each group firing was effcted through special methods.and thre were selected as the cotrol group At the end of our wortk, minimum distortion was found to be in titanium. The reseacher believes that distortion was little due to the high melting point of titanium and the how heat porcelain developed for titanium. It is believed that the creep resistanceof metal infrastructure, high melting point, the amount of the porcelain wass, the sticking of porcelain particles on the internal surface of the metal infrastructure as affected the vertical marjinal adaptation of the restoration. Key Words : Titanium, Metal ceramic crowns, Repeated firing distortion