Ramazan ayında oruç tutan üniversite öğrencilerinin ramazan ayı süresince ve sonrasında fiziksel aktivite ve diyet kalitelerinin karşılaştırılması
The comparison of physical activity and dietary quality of the students fasting during and after ramadan
- Tez No: 602398
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAL ZEKİYE ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Ramazan ayında müslümanların oruç ibadeti gereği sıvı ve yiyecek alımında kısıtlanma yaşanır. Bu ibadetin üniversite öğrencilerinin yaşam tarzında meydana getirdiği değişimler araştırmanın merak konusudur. Araştırmanın amacı Ramazan ayında oruç tutan üniversite öğrencilerinde bu ayda ve sonrasındaki diyet kalitelerinin ve fiziksel aktivitelerinin karşılaştırılmasıdır. Bu ayda öğrencilerin ağırlık, boy, vücut kütle indeksi (VKİ), yağ yüzdesi ve yağsız vücut kütlesi değerlerinde istatistiksel olarak önemli bir değişim bulunmamıştır (p>0,05). Ramazan ayında en sık; halsizlik (%71,4), baş ağrısı (%51,4), erken doyma (%37.1), hazımsızlık (%17,1) ve baş dönmesi (%17,1) görülmüştür. Enerji alımının; baş ağrısı ve karın ağrısı ile zayıf düzeyde ve şişkinlik ile yüksek düzeyde pozitif ilişkisi bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Muslims have a restriction of food and drink due to fasting in Ramadan. This situation creates some changes in their lifestyle. The aim of this study is to compare dietary quality and physical activity of the university students fasting in Ramadan. There is no significant difference in the weight, height, BMI (body mass index), fat percentage and fat-free mass values of participants in Ramadan (p>0,05). What is usually observed in Ramadan is weakness (71,4%), headache (51,4%), early satiety (37,1%), dyspepsia (17,1%) and dizziness (17,1%).