Besin kısıtlamasının ve açlığın gebe farelerin plasentalarında ve fetuslarında otofaji ve sirtuin belirteç düzeylerine etkisi
The effect of nutrition restriction and starvation sirtuin and autophagia marker levels in placentals and fetus of pregnant mice
- Tez No: 602399
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ERGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Açlık genel anlamda insanlarda 12 saat ile üç hafta periyotları arasında değişen hiç veya az miktarda yiyecek alınmasıdır. Besin kısıtlaması; tüm besin değerlerinin değiştirilmeden ad libitum diyetinin(günlük gıda alınımı) yüzdesel olarak azaltılması olarak tanımlanır. Otofaji, çeşitli stresli durumlara besin yoksunluğu, oksidatif stres ve DNA hasarı gibi cevaben hücresel homeostazı korumak için uyarıldığı bilinmektedir. Otofajinin düzenlenmesinde Sirt1 ve Sirt2 için çok yönlü rolleri tanımlamıştır. Sirt1, otofajiyi, otofaji genlerinin (Atg) 5, 7 ve 8 ürünleri gibi otofaji indüksiyon ağının temel bileşenlerinin deasetilasyonu yoluyla doğrudan etkilediği bilinmektedir. Bu çalışmada fareler kontrol, Oruç, S-24, S-48, 1W, 2W, 3W olmak üzere 7 gruba ayrıldı. Gebeliğin 18.5 gününde anneden fetüs ve plasenta alınarak ağırlıkları ve boyları değerlendirildi. Besin kısıtlaması ve açlık uygulanmış farelerin SİRT1, SİRT2, ATG5 ve LC3/AB gibi genlerin organ bazında ve plasenta bölgesel açısından immünohistokimyasal ekspresyon düzeylerine bakıldı. Morfolojik değerlendirme için fetüs ve plasentaların Hematoksilen- Eozin boyamaları yapıldı. Deney sonuçlarına göre besin kısıtlaması ve çeşitli açlık uygulamalarının maternal farelerin fetüs ve plasenta ağılık ve boy ölçümleri arasında anlamlı olarak düşük saptanmıştır. Besin kısıtlaması ve açlık gruplarında immünohistokimyasal sonuçlarına göre plasentada anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Ancak fetüs için organ bazında SIRT-1 belirteci için kalp ve sol ekstremite, ATG-5 belirteci için bağırsak ve LC3/AB belirteci için ise karaciğer dokularında anlamlı bulgular bulunmuştur. Bu çalışmanın deney sonuçları doğrultusunda besin kısıtlaması ve çeşitli açlık grupları ve SIRT-1, ATG-5 ve LC3/AB belirteçleri etkili olmakta ve ekpresyon düzeylerini etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
In general, fasting is the intake of little or no food in humans, ranging from 12 hours to three weeks. Food restriction; It is defined as the percentage reduction of the ad libitum diet (daily food intake) without changing all nutritional values. Autophagy is known to be stimulated to maintain cellular homeostasis in response to various stressful conditions such as food deprivation, oxidative stress and DNA damage. He described multiple roles for Sirt1 and Sirt2 in the regulation of autophagy.Sirt1 is known to directly affect autophagy by deacetylation of the essential components of the autophagy induction network, such as the products of autophagy genes (Atg) 5,7 and 8. In this study, mice were divided into 7 groups as control, fasting, S-24, S-48, 1W, 2W, 3W. The fetus and placenta were obtained from the mother on the 18.5 days of gestation and their weights and lengths were evaluated. Immunohistochemical expression levels of the genes such as SİRT1, SİRT2, ATG5 and LC3 / AB in organ-based and placental regions of the mice with food restriction and fasting were evaluated. Hematoxylin-eosin staining of fetuses and placentas was performed for morphological evaluation. According to the results of the experiment, it was found that nutrient restriction and various fasting applications were significantly lower between fetus and placenta weight and height measurements of maternal mice. There was no significant difference in the placenta according to immunohistochemical results in food restriction and fasting groups. However, significant findings were found in the organs of the heart and left extremity for SIRT-1 marker, intestine for ATG-5 marker and liver tissue for LC3 / AB marker.