Yoğun bakım ünitelerinde ventriküler fibrilasyonda protokol belirlemek için bir ön çalışma
Pre study to determine a protocol about ventricular fibrillation in intensive care units
  1. Tez No: 60243
  2. Yazar: YASEMİN ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRSEN YÜRÜGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Hemşirelik, Endocrinology and Metabolic Diseases, Nursing
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
64 7. ÖZET VF hemen tedavi edilmesi gereken acil bir durumdur. Bu ritm bozukluğu özellikle koroner yoğun bakım ve diğer yoğun bakım ünitele rinde sık görülmektedir. Bu çalışma, yoğun bakım ünitelerinde ventriküler fibrilasyon protokolü oluşturmak, bu protokolde hemşirelerin hangi rol ve sorumluluğu üstlenebileceğini belirlemek ve ventriküler fibrilasyon protokolünün yoğun bakım ünitelerinde uygulanmasını sağlayacak bilgi ve önerileri almak amacıyla planlanmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul İli sınırları içinde bulunan 18 hastanenin koroner yoğun bakım ünitelerinde çalışan 100 hemşire oluştur maktadır. Çalışma bulguları yüzdelik k2 ve lineer korelasyon testleri ile değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonucunda hemşirelerin kardiyopulmoner resüsitasyon, yoğun bakım kursu gibi kurslara ve eğitim programlarına katılımlarının az olduğu, ünitelerin çoğunun acil girişimleri için uygun olmadığı saptanmıştır. VF tedavi protokolünde, gelecekteki rol ve sorumlulukların belirlenmesinde, hemşirelerin lisanslı, kurs almış ve profesyonel olmaları istenmiştir.
Özet (Çeviri)
65 8. SUMMARY Ventricular Fibrillation is a medical emergency. This arrytmia is a especially frequently seen in coronary care unit and other intensive care units. This trial, is designed to constitute a ventricular fibrillation protocol, to determine the role and responsibility of nurses and to receive the information and proposals from them so that the protocol is used in intensive care units. The trial was done on 100 nurses who work in the coronary care units of 18 hospitals within the city of Istanbul. The findings were evaluated by percentage, k2 and linear correlation tests. As a result it was seen that majority of nurses done participate in counses like CPR (cardiopulmonary resuscitation), intensive care and in educational programmes. It was also clean that most of the units are not suitable for emergency interventions. In the ventricul fibrillation treatment protocol. It is required that nurses sholud be licenced, professional and have participated in courses in orden to clarify their future roles and responsibilities.