Yalova İncisi üzüm çeşidinde farklı taç yönetimi uygulamalarının kalite, verim ve yaprakların stoma özellikleri üzerine etkileri
The effects of different canopy management applications on quality, yield and leaf stomata characteristics in 'Yalova İncisi' grape variety
- Tez No: 602463
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER DARDENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu araştırma 2016 ve 2017 yıllarında, 'ÇOMÜ Dardanos Yerleşkesi Ziraat Fakültesi Çiftliği Bitkisel Üretim ve Araştırma Birimi' 'Sofralık Üzüm Çeşitleri Araştırma ve Uygulama Bağı'ında yürütülmüş, araştırmada materyal olarak Yalova İncisi üzüm çeşidi kullanılmıştır. Yalova İncisi üzüm çeşidinde farklı taç yönetimi uygulamaları olarak; 1. uygulamada; birinci sürgün bağlama telinin 10 cm altından tepe alma, 2. uygulamada; birinci sürgün bağlama telinin 10 cm üzerinden tepe alma, 3. uygulamada (Kontrol); ikinci bağlama telinin 10 cm üzerinden tepe alma, 4. uygulamada; yazlık sürgünleri ikinci sürgün bağlama telinin üzerine uzunlamasına yatırıp bağlama ve 5. uygulamada ise; Sylvoz usülü yazlık sürgünleri ikinci bağlama teli üzerinden aşağıya doğru sarkıtıp bağlama uygulamalarına yer verilmiştir. Yalova İncisi üzüm çeşidinde yapılan farklı taç yönetimi uygulamaları çeşidin omca başına verim (g/omca), salkım sayısı (adet/omca), salkım eni (cm), salkım boyu (cm), salkım sıklığı (1–9), salkım ağırlığı (g), tane sayısı (adet/salkım), %SÇKM, pH, %asitlik ve olgunluk indisi ile stoma yoğunluğu (adet/mm2), stoma eni (µm) stoma boyu (µm) özellikleri üzerinde önemli farklılıklar oluşturmuştur. İki yıllık bulgulara göre; en yüksek omca başına verim 2. uygulamadan (4356,0 g) elde edilirken, en düşük omca başına verim ayrı grupları oluşturan sırasıyla 3. uygulama (Kontrol) (3002,8 g) ve 1. uygulamadan (3028,6 g) alınmış, diğer uygulamalar ara gruplarda yer almıştır. Yalova İncisi üzüm çeşidinde iki yıllık bulgulara göre; en olgun taneleri sırasıyla 4. uygulama (27,63), 3. uygulama (25,41) ve 5. uygulama (25,35) verirken, en düşük olgunluk indisi 1. uygulamadan (21,92) alınmış, 2. uygulama (24,44) ise ara grubu oluşturmuştur. Yalova İncisi üzüm çeşidinde en yoğun stomalar 2. uygulamada (124,38 adet/mm2) belirlenirken, en az stoma yoğunluğu 5. uygulamada (99,28 adet/mm2) tespit edilmiştir. Çeşidin stoma eni ve stoma boyu parametrelerinde de uygulamalar bazında önemli farklılıklar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in 2016 and 2017 in 'Research Vineyard of Table Grape Varieties' 'Faculty of Agriculture's Plant Production and Research Farm' in Dardanos Settlement of ÇOMÜ'. Yalova İncisi table grape variety were used as the research material. Different canopy management practices were applied in Yalova İncisi table grape variety. Applications were carry out as topping below 10 cm from the first phase of shoot tying cords in first application, topping above 10 cm from the first phase of shoot tying cords in second application, topping above 10 cm from the second phase of shoot tying cords in third application (Control), tying the summer shoots on the second tying cords in longitudinal position in fourth application and tying with swing down to Sylvoz style summer shoots from the second tying cordsin fifth application. The different canopy management practices in the grape variety of Yalova İncisi caused significant differences on the yield per vinestock (g/vinestock), the number of clusters (number/vinestock), the cluster width (cm), the cluster length (cm), the cluster density (1–9), the cluster weight (g), the number of berry (number/cluster), %SÇKM, pH, %acidity, the maturity index, stoma density (number/mm2), stoma width (µm) and stoma length (µm) characteristics. According to biennial findings, the highest yield per vinestock was obtained from the second application (4356.0 g). The lowest yield per vinestock was obtained from third application (Control) (3002.8 g) and first application (3028.6 g) respectively which formed the separate groups and the other applications were included in the intermediate groups. According to biennial results the most mature berries were given fourth application (27.63), third application (25.41) and fifth application (25.35) respectively. According to biennial results of the Yalova İncisi grape variety the lowest maturity index was taken from the first application (21.92) and the second application (24.44) formed the intermediate group. The most intense stomas in Yalova İncisi grape variety were determined in the second application (124.38 units/mm2). The least stoma density was determined in the fifth application (99.28 units/mm2). Significant differences were determined in stoma width and stoma length parameters.