N-heterosiklik karben Ag(I) komplekslerinin sentezi ve üç bileşenli eşleşme (A3) tepkimesindeki katalitik aktivitelerinin incelenmesi
Synthesis of n-heterocyclic carbene Ag(I) complexes and investigation of catalytic activities in three component coupling (A3) reactions
  1. Tez No: 602465
  2. Yazar: NAİM SADIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAFET KILINÇARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu tezde N-heterosiklik karben (NHC) içeren bazı Ag(I) komplekslerinin sentezleri ve bunların propargilamin sentezi için üç bileşenli eşleşme (A3-eşleşmesi) tepkimesindeki katalitik aktivite özellikleri incelenmiştir. N-heterosiklik karbenler (NHCs) ve bunlardan sentezlenen geçiş metal kompleksleri, son yıllarda özellikle katalitik uygulamalarda yoğun şekilde kullanılmaktadır. Bu çalışmada 2 ve 3 tipindeki benzimidazol ve imidazol yapısını içeren tuzların sentezi (2a-e; 3a-c) yapılmıştır. Karben öncüllerinin (2a-e; 3a-c) bazik nitelikteki Ag2O ile etkileştirilmesinden monomerik NHC-AgX (4a-e) ve dimerik {[Ag(NHC)Cl]2} (5a-c) komplekslerinin sentezleri yapılmıştır. Tüm yapılar spektroskopik yöntemlerle aydınlatılmıştır. Sentezlenen Ag(I)-NHC komplekslerinin (4a-e; 5a-c) propargilamin sentezi için aldehit, alkin ve amin içeren üç bileşenli eşleşme (A3) tepkimesindeki katalitik etkinlikleri incelenmiştir. Kompleksler miktar, zaman ve çözücü seçimlerine bağlı olarak iyi aktivite sergilemişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, syntheses of some Ag(I) complexes containing N-heterocyclic carbene (NHC) and their catalytic activity properties in the three-component coupling (A3-coupling) reaction for the produce of propargylamine are investigated. N-Heterocyclic carbenes (NHCs) and their synthesized transition metal complexes have been extensively used in recent years, especially in catalytic applications. In this study, the synthesis of salts having type 2 and 3 containing benzimidazole and imidazole structure (2a-e; 3a-c) have been performed. The synthesis of monomeric NHC-AgX (4a-e) and dimeric {[Ag(NHC)Cl]2} (5a-c) complexes has been made from the interaction of carbene precursors (2a-e; 3a-c) with basic Ag2O. All structures were illuminated by spectroscopic methods. The catalytic activity of synthesized Ag(I)-NHC complexes (4a-e; 5a-c) in the three-component coupling (A3) reaction containing aldehyde, alkyne and amine for the synthesis of propargylamine has been investigated. The complexes have showed good activity depending on the amount, time and solvent choice.