S-donör fonksiyonellenmiş N-heterosiklik karben öncülleri ve karben kompleksleri
S-donor functionalized N-heterocyclic carbene precursors and carbene complexes
- Tez No: 988812
- Danışmanlar: PROF. DR. YETKİN GÖK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Son yıllarda N-heterosiklik karben (NHC) ligandlarının koordinasyon kimyasına yönelik çalışmalar dikkat çekici biçimde artmıştır. Yapılan araştırmalar, çeşitli ana grup ve geçiş metalleriyle son derece kararlı bağlar oluşturabilen NHC ligandlarının, üçüncül fosfinlere etkili bir alternatif oluşturduğunu göstermektedir. NHC'lerin yüksek σ-vericiliği ve düşük π-alıcılığı gibi belirgin elektronik özellikleri, bu ligandların geçiş metali komplekslerine kolaylıkla dönüştürülebilmesidir. Azot, oksijen veya fosfor donörlü NHC'ler nispeten yaygın olsa da, kükürt donörlü olanlar hala nispeten daha az araştırılmıştır. Kükürt atomu, 2- ile 6+ arasında değişen farklı oksidasyon durumları sergiler ve bu da zaten çok yönlü olan NHC kimyasını zenginleştirir. Kükürt terapötiklerinin geliştirilmesi, ilaç endüstrisinde önemli bir yer tutmaktadır. Kükürt türevi olan fonksiyonel gruplar, ilaçlarda ve doğal ürünlerde bulunmaktadır. Günümüze kadar 362 adet kükürt içeren FDA onaylı ilaca (oksijen veya azotun yanı sıra) entegre edilmiş baskın heteroatom statüsünü sürdürmeye devam etmektedir. Sülfonamidler, tiyoeterler, sülfonlar ve penisilin, son yıllarda hem sentez hem de uygulama açısından iyi çalışılmış olan kükürtlü yapılardır. Yukardaki nedenlerden dolayı bu tez çalışmasında, üç tür organokükürt (4-metilsülfonilbenzil, 2-(fenilsülfonil)etil ve 2-(fenilsülfit)etil) fonksiyonelli benzimidazol temelli NHC öncülleri (2, 8, 13), NHC-Pd(II)-piridin (3, 9, 14), NHC-Ag(I) (4), NHC-Ru(II) (5), NHC=Se (6, 10), NHC=S (11) kompleksleri sentezlenmiş ve yapıları uygun spektroskopik yöntemler (NMR ve FT-IR) ile aydınlatılmıştır. Sentezlenen benzimidazolyum tuzların enzim inhibisyon, NHC-Ag, NHC-Ru ve NHC=Se komplekslerin antikanser aktiviteleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, studies on the coordination chemistry of N-heterocyclic carbene (NHC) ligands have increased significantly. Studies have shown that NHC ligands, capable of forming highly stable bonds with a variety of main group and transition metals, represent an effective alternative to tertiary phosphines. The distinctive electronic properties of NHCs, such as high σ-donor and low π-acceptor, allow them to be readily converted into transition metal complexes. While NHCs with nitrogen, oxygen, or phosphorus donors are relatively common, those with sulfur donors are still relatively understudied. The sulfur atom exhibits different oxidation states ranging from 2- to 6+, enriching the already versatile NHC chemistry. The development of sulfur therapeutics is a key component of the pharmaceutical industry. Sulfur-derived functional groups are found in drugs and natural products. To date, it continues to be the predominant heteroatom integrated into 362 FDA-approved sulfur-containing drugs (in addition to oxygen or nitrogen). Sulfonamides, thioethers, sulfones, and penicillin are sulfur-containing structures that have been well studied in recent years, both in terms of synthesis and application. For the reasons mentioned above, in this thesis, three types of organosulfur (4-methylsulfonylbenzyl, 2-(phenylsulfonyl)ethyl, and 2-(phenylsulfide)ethyl)-functionalized benzimidazole-based NHC precursors (2, 8, 13), NHC-Pd(II)-pyridine (3, 9, 14), NHC-Ag(I) (4), NHC-Ru(II) (5), NHC=Se (6, 10), and NHC=S (11) complexes were synthesized and their structures were elucidated using appropriate spectroscopic methods (NMR and FT-IR). The enzyme inhibition activities of the synthesized benzimidazolium salts and the anticancer activities of NHC-Ag, NHC-Ru, and NHC=Se complexes were investigated.