Public private partnership healthcare projects in Turkey: Strategies for successful implementation
Türkiye'de sağlıkta kamu özel ortaklığı projeleri: Başarılı bir uygulama için stratejiler
  1. Tez No: 602484
  2. Yazar: ÖZDE DEMİRTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BELİZ ÖZORHON ORAKÇAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
TÜRKİYE'DE SAĞLIKTA KAMU ÖZEL ORTAKLIĞI PROJELERİ: BAŞARILI BİR UYGULAMA İÇİN STRATEJİLER Dünya geneline bakıldığında, büyüyen ekonomi ile doğru orantılı artan altyapı ve renovasyon ihtiyacı ile birlikte hükümetlerin kaynaklarının sınırlı olması sonucu, özellikle gelişmekte olan ülkelerde KÖO son 30 yılda popular hale gelmiştir. Bunun sonucunda, gelişmekte olan ülkelerde daha çok sosyal altyapılarda, gelişmiş ülkelerde ise daha çok altyapı yenileme ve iyileştirme alanlarında olmak üzere; kamu altyapı tedarikinde ulaşım, enerji, sağlık, eğitim ve su rezervi gibi alanlarda KÖO yapısı uygulanmaya başlanmıştır. Bununla beraber, gelişmiş ülkeler sağlıkta KÖO uygulamaları konusunda kapsamlı bilgi ve tecrübeye sahipken, gelişmekte olan bir ülke olarak Türkiye'de sağlıkta KÖO uygulamaları yeni bir konsept olarak tecrübe edilmektedir. Bu nedenle, sağlıkta KÖO uygulamaları konusunda, gelişmekte olan ülkeler arasında yer alan Türkiye'de ciddi bir tecrübe ve bilgi eksikliği vardır. Literatürde sağlıkta KÖO hakkında yeterince araştırma mevcut olmasına karşın, gelişmekte olan ülkelerde sağlık sektöründe uygulanmış KÖO projelerinin yaşanmış tecrübelerini, sorunlarını ve çıkarılmış dersleri konu alan yeterli sayıda çalışma bulunmamaktadır. Dolayısıyla, bu araştırma Türkiye'deki KÖO hastane projelerinde yer almış paydaşların yaşamış olduğu ana problemleri ve çözüm önerilerini tespit ederek başarılı bir KÖO uygulaması için stratejik yol haritası belirlemektedir. Araştırma yöntemi vaka çalışması olarak belirlenip beş vaka çalışması incelenmektedir. Vaka çalışmaları sonucunda, kurumsal kapasite ve doğru risk paylaşımı eksikliği, açık olmayan ve eksik KÖO sözleşmeleri ve zayıf sözleşme yönetimi ve takip mekanizması ana sorunlar olarak karşımıza çıkarken; bu problemlere bahisle çözüm önerileri olarak stratejiler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
PUBLIC PRIVATE PARTNERSHIP HEALTHCARE PROJECTS IN TURKEY: STRATEGIES FOR SUCCESSFUL IMPLEMENTATION All over the world, the use of PPP has become popular during last 30 years due to the increase in the need of new infrastructure or renewals with the growing economies especially in developing countries and limited resources of the governments. As a result of that, PPP scheme has started to be implemented for public infrastructure in transportation, energy, health, education and water supply but mostly social infrastructures in developing countries; whereas authorities in relatively more developed countries focus on renewals and improvements. Having said that, as a developing country Turkey has been experiencing the procurement of hospitals through PPP as a new concept; whereas the developed countries have an exhaustive experience and knowledge in healthcare PPPs. Therefore, in developing countries like Turkey, there is a lack of know-how and experience in healthcare PPP implementations. There are many researches about healthcare PPPs in the literature; however, there is less studies regarding healthcare PPPs already performed in developing countries identifying real-life experiences, challenges and lessons learnt. Hence, this research is based on the determination of the key challenges experienced by the stakeholders participated in the procurement of the hospital PPPs in Turkey with suggested mitigations providing a strategic road map for a successful PPP implementation. The case study research methodology is used for investigation through five case studies. Lack of institutional capacity and adequate risk allocation, incomplete and unclear PPP contract and poor contract management and monitoring mechanism have been observed as the main challenges; whereas strategies to address above challenges are proposed as potential remedies.