Deprem etkisi altındaki yüksek yapılarda titreşim analizi
Vibration analysis in tall buildings under earthquake impact
- Tez No: 602489
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAİM KURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Dinamiği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
İnsan nüfusunun artmasına bağlı olarak artık binalar boyuna yapılmaya başlanmıştır. Bu uzun binalar gerek rüzgar'ın etkisiyle gerekse doğal bir afet olarak bilinen deprem' e maruz kalmaktadır. Çalışmamızda deprem altındaki bu yapıların gösterdiği tepkileri inceleyerek bu yapıların depreme karşı gösterdiği direnci en yüksek olarak daha sağlam ve güvenilir yapmayı amaçladık. ANSYS programıyla çizdiğimiz modellerimize uyguladığımız deprem frekansları bu modellerin doğal frekans ve maksimum deformasyonları, depremden sonra oluşacak gerilme ve toplam deformasyonları inceledik. Deprem frekansıyla doğal frekansları rezonansa girdiğinde ortaya çıkan gerilme ve toplam deformasyonlarına binaların bunlardan nasıl etkilenip vereceği tepkiyi önceden bilip yapıyı daha fazla güvenilir hale getirmenin yollarını ve böyle bir olası afette can kaybını en aza indirgemeyi planladık. 50m, 75m, 100m, 150m, 200m yüksekliğinde ki binaları baz alarak yaptığımız çalışmada yapıların 6 moddaki doğal frekans ve maksimum deformasyonlarını bulduk. Önceden yaşanmış depremlerin frekansları göz önüne alınarak, yapılarımıza bu deprem frekansı uygulandığında oluşan gerilmeleri inceleyerek özellikle dış kirişlerinin deformasyona uğradığını ve farklı frekanslarda binanın temeline yakın bölgelerde daha yükse gerilmeler oluştuğunu gördük.
Özet (Çeviri)
Due to the increase in the human population, buildings are now being built longitudinally. These tall buildings are exposed to earthquakes, which are known as a natural disaster due to the wind. In our study, we investigated the reactions of these structures under earthquake and aimed to make the resistance of these structures to earthquake more robust and reliable. By examining the natural frequencies and total deformations of the earthquake frequencies that we apply to the models we have drawn with ANSYS program, we know how the buildings will be affected and reacted to the stresses and total deformations that occur when the natural frequencies resonate with the earthquake frequency. We planned to minimize. Based on 50m, 75m, 100m, 150m, 200m high buildings, we found the natural frequency and maximum deformations of the buildings in the 6th mode. Then, by examining the stresses that occur when the earthquake frequency is applied to these structures, we have seen that especially the external beams are deformed and stresses occur in various parts of the building at different frequencies. We have completed our study by examining many details such as the material of the building and the ground to be constructed, taking into consideration the pre-formed earthquake frequencies in the places where there are earthquakes.