Türkiye entomolojisi için kromozom veri tabanı programının hazırlanması
Preparation of chromosome database software for Turkish entomology
  1. Tez No: 602490
  2. Yazar: HİLAL MERVE TAVUS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Böceklerin sınıflandırılması ve taksonomik sorunların çoğunun belirli seviyelerde çözüme kavuşturulmasında sitotaksonominin önemini anlamak için kromozomal özelliklerin kullanılması, entomolojik literatürde yer alan karyolojik verilere kolay ve düzenli bir şekilde erişim ihtiyacımız olduğu anlamına gelmektedir. Bu nedenle Türkiye böceklerine ait yayınlanan literatürden derlenen karyotip verileri için merkezi bir kaynak oluşturması amacıyla Türkiye Böcekleri Kromozom Veri Tabanı Programı geliştirilmiştir. Program, Microsoft Visual Studio Express 2017 platformunda Visual C# yazılım dili kullanılarak geliştirilmiş ve veri tabanı yazılımı olarak MS SQL Server 2008 R2 kullanılmıştır. Tasarımı yapılan program, Türkiye böceklerinin karyolojik verilerinin düzenlenmesine, erişimine ve yayılmasına olanak sağlayan kullanımı kolay bir veri tabanı sunmaktadır. Bu program Türkiye böceklerinin sitogenetik bilgisini kullanma ve geliştirme çabalarına ilham vererek böcek taksonomistlerini kromozomları daha çok kullanmaları konusunda teşvik edecektir.
Özet (Çeviri)
The use of chromosomal features to understand the importance of cytotaxonomy to classify insects and to resolve most taxonomic problems at certain levels means that we need easy and regular access to karyological data in the entomological literature. For this reason, the Turkish Insects Chromosome Database Program has been developed in order to create a central source for karyotype data compiled from the published literature of Turkish insects. The program was developed on the Microsoft Visual Studio Express 2017 platform using the Visual C# software language and used MS SQL Server 2008 R2 as database software. The designed program offers an easy-to-use database that allows the regulation, access and dissemination of karyological data of Turkish insects. This program will inspire the use and development of cytogenetic knowledge of Turkish insects and encourage insect taxonomists to use chromosomes more.