Akut miyokard infarktüsünde serum demir, demir bağlama kapasitesi ve ferritin düzeylerinin önemi
- Tez No: 60249
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Kardiyoloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Cardiology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Mart 1995 ile Haziran 1995 tarihleri arasında hastanemiz KYBÜ ve dahiliye kliniklerinde yapılan bu çalışmada; AMI tanısı ile takip edilen 30-90 yaşları arasındaki 68 hasta ile AMİ tamsı almayan 30-87 yaşları arasındaki 17 hastada ve AMIli gruptan nispeten sınırlı ve daha iyi prognoza sahip infarktüs geçiren 31 hasta ile daha geniş ve ciddi prognozlu infarktüs geçiren 37 hasta arasında akut faz proteinlerinden ferritinin, SOR oluşumunda rol alan dönüştürücü metallerden Pe+2'in e TBBC'nin serum düzeylerine ve AMI ile ilişkisine baktık. İncelenen hasta grupları arasında yaş, cins, aterosklerotik risk faktörleri, ciddi ventriküler aritmiler bakımından anlamlı fark bulunmadı. Ancak ciddi sol kalp yetmezliği ve post MI, AP; anlamlı olarak geniş infarktüs grubunda daha yüksek bulundu. Serum ferritin düzeyi AMI'li grupta 3-5. günde ve 10-14. günde başlangıca ve kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulundu. Geniş infarkt grubundaki yüksekliği de sınırlı infarkt grubundaki yüksekliğinden anlamlı olarak daha yüksek seyretti. 10-14. günde 3-5. güne göre serum ferritini her iki gruplamada da düşmüştü. Total demir bağlama kapasitesi ve SOR oluşumunda en aktif rolü oynayan dönüştürücü metallerden Fe+2 AMI grubunda 3-5. günlerde ve 10-14. günlerde başlangıca ve kontrol grubuna göre anlamlı derecede düşük bulundu. Komplike ve geniş infarkt grubu ile nispeten küçük ve sınırlı infarktlar arasında ise anlamlı bir korelasyon saptanamadı. Çalışmamızda elde ettiğimiz sonuçlar (AMI'de akut faz reaktanlarından ferritin ve SOR oluşumunda rol alan dönüştürücü metallerden Fe+2 ve TIBC arasında anlamlı korelasyonlar) daha önce bu 59konuda yapılan çalışmalarda elde edilen sonuçlarla uyumluluk göstermiştir. Akut miyokard infarktüsünün hastane döneminde hücre hasarı ve infarkt fizyopatolojisinin anlaşılmasında ve infarkt seyirlerinin izlenmesinde Fe, TIBC ve ferritin düzeylerinin seyri ve takibinin faydalı olacağı kanaatindeyiz. 60
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was performed in Coronary Care Unit and medical clinics of Şişli Etfal Hospital between March 1995 and June 1995. We examined the serum levels of ferritin, which is an acute phase protein, Fe+2, which takes part in formation of Free oxygen radical FOR and which is one of converting metals, and TIBC, and their relation to AMI in 68 patients as having AMI, who were between the ages of 30 and 90; in 17 patients not diagnosed as having AMI, who were between the ages of 30 and 87; in 31 patients from AMI group who had had an infarction which was relatively limited and which had a better prognosis; and in 37 patients from AMI group who had had a more severe infarction with a poor prognosis. No significant differences were found among these patient groups with respect to age, sex, atherosclerotic risk factors and serious ventricular arrythmias. However, severe left ventricular failure and post Mİ AP were found to be significantly higher in the group who had had severe infarction. In the group with AMI serum ferritin level was found to be significantly higher on the 3rd-5th and on the 10th-14th days compared to beginning and to control group. Its level in the group with severe infarction was also significantly higher compared to the group with limited infarction. There was a significant difference between the levels of serum ferritin on the 3rd-5th days and those on the 10th-14th days. On 10th-14th days, serum ferritin levels were decreased when compared to those on the 3rd-5th days. Total iron binding capacity and Fe+2, which plays the most active part in FOR formation, on the 3rd-5th days and 10th- 14th days in AMI group compared to beginning and to control group. 61The results we obtained in this study (significant correlations in AMI among ferritin, which is one of acute phase reactant, Fe+2, which takes part in FOR formation, and TIBC) were consistent with the results from the studies performed previously on this subject. We have concluded that monitorization of Fe, TIBC and ferritin levels is useful in understanding cell damage and infarction physiopathology and in monitoring the course of infarction during hospitalization period of acute myocardial infarction. 62