Hüseyin Nihal Atsız romanlarında şahıs kadrosu
Characters in Hüseyin Nihal Atsız's novels
  1. Tez No: 602504
  2. Yazar: BANU DAMLA ÇAĞLAYAN TAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZ KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Tarih ve edebiyat birbirini tamamlayan ve birbirinden beslenen iki alandır. Bu iki alanın da konusu insandır. İnsanoğlunun yaşam serüveni zamanın içinde harmanlanarak tarihi oluşturmuş, bu geçmiş serüvenlerin estetik hazza dönüştürmesiyle de edebiyat-tarih ilişkisi başlamıştır. Tarihi süreç içerisinde yaşanan savaşlar, barışlar, antlaşmalar, insana ait bütün durumlar edebiyatın kaynağı olmuştur. Her edebiyat anlatısı, tarihin dönemlerine ve çağa büyük ölçüde ayna tutar. Türk edebiyatı içerisinde tarihi romanlar sıkça kullanılan bir roman türüdür. Tarihi roman, geçmişte belirli bir dönemde gerçekleşmiş olayların, yaşantıların, belirgin önemli kişilerin hayat hikâyelerinin, tarihi gerçekçiliğe bağlı kalınarak, romancı hayal gücünde zenginleştirilip yeniden üretildiği metindir. Türk tarihi içerisinde yazarlara ve şairlere bolca ilham verecek kahramanlık olayları mevcuttur. Bu durum, güçlü bir hamaset edebiyatımızın oluşmasını sağlamıştır. Milli şuuru geliştirmek, milli kültürü öğretmek, Türk gençlerinin neler başarabileceğini göstermek için şair ve yazarlar epik ve tarihi konulara sıkça yer vermiştir. Metinlerinde, her zorluğa göğüs geren olağanüstü özelliklere sahip kahramanlar üretmiştir. Bu kahramanları Türk mitolojik dönemlerinden itibaren görmeye başlarız. Türkler; kimi zaman hürriyeti için mücadele etmiş, demir dağı eritmiş(Ergenekon Destanı), kimi zamansa Tanrısal bir kuvvetle doğmuş ve cihan hâkimiyeti fikrinin doğmasını sağlamıştır.( Oğuz Kağan Destanı)Sadece kahramanların özellikleri değil, sosyal hayat kuralları, geçiş dönemi(doğum, evlenme, ölüm) gibi pratikler de gelecek nesle aktarılmıştır. Bu bağlamda anlatımlar; gelecek kuşakların belleğine Türk kültürünü benimsetmek ve gelecek kuşaklara ışık tutmak görevini üstlenmiştir. Bir metnin orijinal ve ilgi çekici olması için, şair ve yazarlarn sembollere yer verir. Sembol kavramı her yazar için farklılık göstermektedir. Metinler de anlam okuyucuya, semboller aracılığı ile verilebileceği gibi birtakım mekân ve örüntülerle de verilebilir. vi Eseri aslına uygun aktarabilmek ve kendi çerçevesi içinde konumlandırabilmek için esere ve yazıldığı döneme ilişkin bilgileri vermek gerekir. Böylece eserde gözetilen amaçları, esere şekil veren ilkeyi anlamlandırmak kolaylaşmaktadır. Kısacası eseri daha iyi anlamak için yazıldığı çağın önemli olaylarını ve dünya görüşünü bilmek gerekir. Bu çalışmada; edebiyatçı ve tarihçi kişiliği ile bilinen, günümüzde de halen etkisini devam ettiren Türkçülük/Turancılık hareketinin liderlerinden Hüseyin Nihal ATSIZ'ın tüm romanlarını inceledim. Şahıs dünyasına eğilerek, şahıs kadrosunun Türk tarihinden ne kadar etkilendiği ve hangi Türk sembollerini yansıttığını gösterdim. İncelememdeki amaç, H. Nihal Atsız'ın romanlarında süregelen Türk tarihini ve imgelerini ayrıntılı aktarmaktır. Atsız'ın fikri yapısını temel alarak eserlerini algılamaktır. Böylece Türkçülük düşüncesinin edebiyata tarihsel dokunuşları olgusu ölçeğinde Atsız'ın konumunu daha iyi anlamaya ve anlatmaya çalıştım. Çalışmamda yazarın sırasıyla; Bozkurtların Ölümü, BozkurtBozkurtlar Diriliyor, Deli Kurt, Ruh Adam, Dalkavuklar Gecesi ve Z Vitamini, romanları başlangıç noktası alınarak incelenmiş; şahıs kadrosu, mekân tasvirleri, tarihi sıra ile tarihi olayların ortak yönleri tespit edilmiştir. Türk milli kültürünün ve Türk sembollerinin romanda yer alış şekline değinilmiştir. Romanların inceleniş sırasında Türk tarih kronolojisi temel alınmıştır.
Özet (Çeviri)
History and literature are two fields that complete and nurture each other. The subject of these two fields is human. Life adventures of human beings blended in time to create history, and the relationship between literature and history began with the transformation of these past adventures into aesthetic pleasure. The wars, peace, treaties and all human situations in the historical process have been the source of literature. Every literary narrative largely mirrors the history and the historical era. Historical novels are frequently used in Turkish literature. Historical novel is the text in which the events, experiences and life stories of prominent people in the past have been enriched and reproduced in the imagination of the novelist by adhering to historical realism. There are many heroic events in Turkish history that will inspire writers and poets. This has led to the formation of a strong valour literature. In order to develop national consciousness, to teach national culture and to show what Turkish youth can achieve, poets and writers have frequently included epic and historical issues in their work. They have produced heroes with extraordinary qualities that challenge every difficulty. We start to see these heroes from the Turkish mythological periods. The Turks sometimes fought for their freedom, melted the iron mountain (Ergenekon Epic), sometimes born with a divine force and gave birth to the idea of world domination (Epic of Oguz Kagan). Not only the characteristics of heroes, but also the rules of social life, the transition period (birth, marriage, death) practices have been passed on to the next generation. In this context, narratives undertake the task of adopting Turkish culture to the memory of future generations and shedding light on them. For a text to be original and interesting, poets and writers include images and symbols. The concept of symbol, like the concept of image, differs for every writer. Texts can also be given to the reader by means of symbols, as well as through setting and patterns. viii In order to transfer a work in accordance with its original form and position it within its own frame, it is necessary to give information about the work and the period in which it is written. Thus, it is easier to make sense of the aims of the work and the principle that shapes the work. In short, in order to better understand the work, it is necessary to know the important events and the worldview of the time it was written.In this study, I have examined all the novels of Hüseyin Nihal ATSIZ who was one of the leaders of the Turkism / Turanism movement, is known for its literary and historian personality and still continues to influence people today. The purpose of the study is to convey the Turkish history and its images in the novels of H. Nihal Atsız in detail and to perceive Atsız's works based on his intellectual direction. Thus, on the scale of the historical touches of Turkism to literature, I tried to better understand and explain the position of Atsız. In this study, the novels of Bozkurtların Ölümü, Bozkurtlar Diriliyor, Deli Kurt, Ruh Adam, Dalkavuklar Gecesi ve Z Vitamini were analyzed respectively by taking the novels as the starting point; with characters, setting descriptions and chronology, common aspects of historical events were determined. The way Turkish national culture and Turkish symbols take place in the novel are mentioned. The chronology of Turkish history was taken as a basis during the analysis of the novels.