2008 küresel krizi, değişen dünya ekonomisi ve ekonomi politikaları
2008 global crisis, changing world economy and economic policies
  1. Tez No: 602567
  2. Yazar: YASEMİN KÜBRA TOKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NECAT COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ABD ekonomisinde konut sektöründe meydana gelen balonun patlamasıyla birlikte ABD halkı üzerinde borç birikmesi, aşırı ani parasal genişleme ve finansal denetimsizlik sonucu ortaya çıkan küresel ekonomik kriz, hızla Avrupa bölgesi ve gelişmekte olan ekonomilerde de kendini göstermiştir. Ancak gelişmekte olan ülkelerin krizden etkilenen piyasalara daha az maruz kalmaları, yüksek büyüme hızına sahip olmaları ve önceki kriz deneyimlerinden yararlanmaları küresel krizden daha az etkilenmelerini sağlamıştır. Makroekonomik veriler açısından benzerlik gösteren Türkiye ve Meksika da küresel krizden etkilenen yükselen ekonomiler arasında yer almışlardır. Meksika, dış ticaretinde önemli ölçüde ABD ekonomisine bağlıdır. Küresel krizden dolayı ABD'de büyük bir talep daralmasının ortaya çıkması Meksika'nın Latin Amerika bölgesinde en derin durgunluğu açmasına yol açmıştır. Krizin Avrupa bölgesine yayılmasının ardından, bu ülkelerin büyüme oranlarının ve ithalat taleplerinin düşmesi karşısında Türkiye ekonomisinin de dış ticaretinde küçülme görülmüştür. Bu çalışmanın amacı dünya ekonomisinde yaşanan finansal krizler ışığında, 2007 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde ortaya çıkan küresel krizi incelemek, küresel krizin ABD ekonomisine, Avrupa bölgesine ve gelişmekte olan ülkelere etkilerini ve bu ülkelerin uyguladıkları ekonomik önlemleri araştırıp bu kapsamda iki gelişen piyasa ekonomisi olan Türkiye ve Meksika ekonomilerini karşılaştırmaktır.
Özet (Çeviri)
2008 Global Financial Crisis is the result of excessive accumulation of debt on the USA people with the explosion of the bubble in the housing sector, sudden-high monetary expansion and financial unrestraint. The crisis has had its impact in Europe and developing economies after the USA. However because of the protection against crisis-affected markets, their high economic growth rate and their past economic crisis experiences, they were less affected by this crisis. Turkey and Mexico that similar in terms of macroeconomic data are also in the emerging economies affected by the global crisis. Mexico's foreign trade is highly dependent on the US economy. As a result of shrinking demand in the US due to the global crisis, Mexico was the country that felt the deepest recession in the Latin American region. After the crisis spread to the European region, growth rates and import demands of the European countries decreased. Therefore the foreign trade of the Turkish economy has also shrunk. The aim of this study; in the light of the financial crises in the world economy, to examine the global crisis that emerged in the United States in 2007, the effects of the global crisis on the US economy, the European region and developing countries; and to investigate the economic measures implemented by these developing countries; and in this context to compare the two emerging market economies that the Turkey and the Mexico.