Kırgız şair Kasım Tınıstanov'un şiirlerinin dil ve üslup bakımından incelenmesi
The investigation of language and style terms of Kyrgyz Poet Kasım Tinistanov poetry
- Tez No: 441018
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. İBRAHİM ATABEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Kırgız Türklerinin tanınmış simalarından Kasım Tınıstanov, 10 Eylül 1901'de Isık-Köl'ün güneyinde bulunan Çırpıktı Kışlağı'nda, orta hâlli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiş ve Stalin tarafından 5 Kasım 1938'de şehit edilmiş büyük bir dilci, yazar, şair, ilim ve siyaset adamıdır.Bu çalışmada ilk önce Kasım Tınıstanov'un hayatı hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra Kasım Tınıstanov'un Kazakların meşhur şairi Mağcan Cumabayev'den etkilenip Alaş Orda faaliyetlerine katılmasından bahsedilmiş, onun edebî eserleri (şiirleri, manzumeleri, piyesleri, ders kitapları ve küçük hikâyesi) ele alınmıştır. Çalışmamızın asıl kısmında, Kasım Tınıstanov'un“Kasım Irdarının Cıynaġı”adlı eseri, önce Arap harflerinden Latin harflerine transkribe edilip Türkiye Türkçesine aktarılmış; daha sonra eser dil ve üslup bakımından incelenmiştir. Bu zamana dek Türkiye'de Kasım Tınıstanov'un hayatı, eserleri, edebî şahsiyeti hakkında ayrıntılı bir çalışma yapılmamıştır.
Özet (Çeviri)
One of the well-known faces of Kirghiz Turks: Kasım Tınıstanov, who is a linguist, an author, a poet, a scientist and a politician, was born as a child of an average family on September 10th, 1901 in the south of Issyk-Kul, in winter quarters called Çırpıktı and has been martyred by Stalin on November 5th, 1938. In this study, firstly, some information about the life of Kasım Tınıstanov is given. Then, it is talked about Kasım Tınıstanov, contributing to the activities of Alas Orda by inspiring the Kazaks' popular poet Magcan Cumabayev and his literary studies (his poems, his plays, his study books and his small story) are examined. In the main part of our study, firstly Kasım Tınıstanov's work named“Kasım Irdarının Cıynağı”is transcribed from Arabian letters to Latin letters and transferred into Turkey's Turkish language. Then, the work is analyzed in the concept of language and wording. Up to now, there is no detailed study about the life of Kasım Tınıstanov, his works and his literary personality in Turkey.