Örgüt kültürünün örgütsel bağlılığa etkisi: Çanakkale'deki mikro ve küçük ölçekli işletmeler üzerine bir araştırma
The effect of organizational culture on organizational commitment: A research on micro and small businesses in Çanakkale
- Tez No: 602587
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN AKATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın temel amacı örgüt kültürünün örgütsel bağlılığa etkisini ortaya koymaktır. Örgüt kültürünün örgütsel bağlılığa etkisini belirlemek için Çanakkale'de faaliyet gösteren mikro ve küçük işletmelerde çalışanlar ile anket çalışması yapılmıştır. Araştırmanın evrenini çalışmada Çanakkale'de Lokantacılar ve Gazinocular Odası'na kayıtlı mikro ve küçük ölçekli işletmeler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise Çanakkale'deki mikro ve küçük işletmelerdeki 202 çalışan oluşturmaktadır. Oluşturulan anket formu aracılığı ile 105 adet işletmeden veri elde edilmiştir. Elde edilen veriler istatiksel analiz teknikleriyle değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda devam bağlılığının, rol kültürü ve destek külürü ile anlamlı bir ilişkisinin olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to reveal the effect of organizational culture on organizational commitment. In order to determine the effect of organizational culture on organizational commitment, a survey was conducted with micro and small enterprises operating in Çanakkale. The population of the study consists of micro and small scale enterprises registered in the Chamber of Restaurants and Casinos in Çanakkale. The sample of the study consists of 202 employees in micro and small enterprises in Çanakkale. Data was obtained from 105 enterprises through the questionnaire. The data obtained were evaluated with statistical analysis techniques. As a result of the research, it is seen that continuity commitment has a significant relationship with role culture and support culture.