Braden ölçeği ile hastaların risklerinin belirlenmesi ve planlı hemşirelik bakımının bası yaralarının önlenmesindeki etkinliğinin saptanması
  1. Tez No: 60261
  2. Yazar: SIDIKA OĞUZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NERMİN OLGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Hemşirelik, Endocrinology and Metabolic Diseases, Nursing
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma, uzun süre yatağa bağımlı hastalarda, bası yarası riskini Braden Ölçeği (Braden Scale) ile tanımlayarak, var olan hemşirelik faaliyetleri ile planlı hemşirelik faaliyetlerinin karşılaştırılması ve planlı bakımın bası yarasının önlenmesi konusunda etkinliğinin belirlenmesi amacıyla, metadolojik ve deneysel olarak planlanmıştır. Haydarpaşa Numune Hastanesi, Nöroloji Kliniği'nde gerçekleştirilen çalışmada, önce 30 hasta üzerinde Braden ölçeğinin güvenirliği saptanmış, daha sonra 27 deney, 27 kontrol olmak üzere toplam 54 hasta örneklem grubuna alın mıştır. Verilerin toplanmasında Braden Ölçeği ve Bilgi Formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler“Pearson Momentler Çarpımı Korelasyonu”ve %2 testi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is made to predict the pressure sore risk with Braden Scale and comparing effectiveness of preventing pressure sore risk with nursing to predetermined nursing in long term immobilized patients using methodologic and experimental methods. In this study, reliability of Braden Scale is determined with 30 patients and 54 patients (27 control, 27 occurrence group) was taken to study in Neurology Clinics of Haydarpaşa Numune Hospital. Braden Scale and the information form is used to evaluate the values. This values one evaluated by“Pearson's Moment Product Correlation”and x2 test table.