Kelime işlemci tasarımı
  1. Tez No: 21921
  2. Yazar: NECLA ÇORUH
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RIFAT YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
ÖZET Bugün bilgisayar, her alanda varlığını sürdüren bir araç olmaktadır. Bilgisayarın sağladığı sınırsız yararlardan biri si, bu çalışmada ele alındı. Yakın zamana kadar daktilo kul lanarak metin yazılıyordu. Bu konu üzerine bir çalışma yapı- larak teks editörünün tasarımı gerçekleştirildi. Kelime işlemci olarak adlandırılan bu çalışmanın kaynak programı, C programlama dilinde tasarlanıp hazırlandı. Bu dil tarafından bilgisayar donanımını yönetmek daha kolaydır. Kelime işlemci, klavyeden teks i giren ve onu monitör veya ya zıcıda görüntüleyen, klavye, monitör ve yazıcı gibi bazı çevresel aygıtları kullanır. Bugün, kullanımda olan birkaç kelime işlemci vardır. Fa kat bu işlemcilerde bazı sınırlamalar vardır ve bunlar farklı editör ortamlarına uyum gösteremezler. Bu tezin amacı, bu kı sıtlamaları ortadan kaldırmak ve daha yetenekli çalışma orta mı sağlamaktır, özellikle farklı editör ortamlarında yazılmış teks dosyalarını işleyebilmektir. VII
Özet (Çeviri)
SUMMARY Recently computer has became most important and power ful apparatus being used in wide range of human life and is showing promise to broaden the dimension of its application. One of its application is that it can be used as a typewriter by means of a software called“Word processor”. This thesis discusses the concepts and the designing and writing of such a word processor. The word processor was written in C programming language because it is easier to manage the computer hardware by this language. The word processor in its nature is to utilize some peripheral devices such as printer, keyboard and monitor so that it should enter text from the keyboard and display it either on the monitor or printer. Today there are several word processor in use. But they have some limitations and lock of flexibility to work with the peripheral devices of different properties. So, the aim of this thesis is to remove these limitations and provide a more powerful environment. This is especially accomplished for the text files written in different editors. VIII