F.Almanya'daki Türk çocuklarının temel eğitiminde din eğitiminin yeri ve Bavyera ile Baden-württemberg eyaletlerinde mukayeseli bir alan araştırması
- Tez No: 20818
- Danışmanlar: PROF.DR. BEYZA BİLGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
230 TEZ OZETI AŞIKOĞLU, Nevzat Yaşar;“Federal Almanya'daki Türk Çocuklarının Temel Eğitiminde Din Eğitiminin Yeri ve Bavyera ile Baden-WUrttemberg Eya letlerinde Mukayeseli Bir Alan Araştırması”, Doktora Tezi (Danışman: Prof. Dr. Beyza BİLGİN A.Ü. İlahiyat Fakültesi) 232 s. F. Almanya'daki Türk Çocuklarının Din Eğitimi Problemlerini ele alan doktora çalışması beş bölümden oluşmuştur. Birinci Bölümde, Araştırmanın problemi, amacı, önemi, varsayımları ve Metodolojisi hakkında bilgi verilmiştir. İkinci Bölümde, F. Almanya'daki okullarda İslam din derslerinin duru mu, din dersleriyle ilgili uygulama modelleri, Kur'an Kursları ve Okuldaki İslam din dersleriyle ilgisi, İslam din dersi için öğretim programı ve ders kita bı hazırlama çalışmaları ve bu derslerle ilgili Türk ve Alman, farklı kesimlerin görüşmeleri ilgili literatüre dayalı olarak tartışılmıştır. Üçüncü Bölümde, F.Almanya'nm araştırma alanı olarak seçilen Bavye ra ve Baden-Württemberg Eyaletlerinde İslam Din derslerinin durumu çeşitli boyutlarıyla incelenmiş, bu eyaletlerde islam din derslerinin yasal statüsü, karşılaşılan proplemler, ders kitapları ve öğretim programı hakkında literatür ve dokümanlara dayalı olarak bilgiler verilmiştir. Dördüncü bölümde^F.Almanya'nm Bavyera ve Baden-Württemberg eya letlerinde yürütülen alan araştırmasının bulguları ve yorumları yer almıştır. Alan araştırması, bu iki eyalette görev yapan Türk öğretmenlere İslam din derslerinin durumunu belirlemek amacıyla uygulanan anketten ve bizzat yapılan gözlemlerden elde edilen bilgilerden oluşmuştur. Beşinci bölümde ise, araştırma sonunda ulaşılan sonuçlar ve bunlara dayalı olarak getirilen öneriler yer almıştır. Araştırma ile ilgili çeşitli resmî dokümanlar ve uygulanan anket metni“Ekler”şeklinde araştırma sonunda ve rilmiştir.
Özet (Çeviri)
232 SUMMARY AŞIKOĞLU Nevzat Yaşar; The Place Of Religious Education In The Basic Education Of The Turkish Children In The Federal Republic Of Germany And A Comparative Field Research In The Provinces Of Bavvera And Baden-Wiirttemberg (Advisor : Prof. Dr. Beyza BİLGİN, The Faculty of Divinity of Ankara University).232 pages. The Ph. D. thesis that deals with the problem of religious educa tion of Turkish children consists of five chapters. In the first chapter; the main concern of the research, its purpose, its importance, its hypotheses and the methodology are dealt with. In the second chapter; the condition of the Islamic Religious Edu cation in the schools in The Federal Republic of Germany; the applied models with respect to religious education; Qur'anic Schools and their re lation to Islamic Religious Education classes in primary and secondary schools are discussed. Moreover, the subjects which are dealt with in this chapter are; the teaching program of Islamic Religious Education and textbook preparation work; In addition to the Turkish and German points of view, the con cerned ather groups^priorities are discussed in the light of written evi dence. In the third chapter; in Bavyera and Baden-Wiirttemberg provinc es, which have been chosen as field research areas, the condition of Is lamic Religious Education is studied from different perspectives. The status of Islamic Religious Education, the problems faced, textbooks and the teaching programs are being discussed in the light of written docu ments. In the fourth chapter; the findings of the field research that was carried in Bavyera and Baden-Wiirttemberg of Fedaral Republic of Ger many, are interpreted. The information which was collected in the field research consisted of a questio naire for Turkish teachers who worked in these two prowinces; and by participation- observation method in Turkish classes; and interviews with the students and their parents. In the fifth chapter; the findings and the suggestions are dealt with. In the appendix some offical documents and the questionaire are in cluded. YOkseköğretim Kvarahx Dokümantasyon Merkezi