Termik santrallerin performanslarının ileri ekserji yaklaşımıyla incelenmesi;bir uygulama
Investigation of performance of thermal power plants with the advanced exergy approach;an application
- Tez No: 602650
 - Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER UTLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de çalışmakta olan bir termik santralin bir ünitesine genel enerji ve ekserji denklemleri uygulanarak ünite ekipmanlarının her birinin enerji ve ekserji analizi değerlendirilmesi yapılmıştır. Yapılacak olan analizin daha kolay anlaşılması için başlangıçta genel termodinamik kavramları ve bağıntıları özetlenmiştir. Daha sonra enerji ve ekserji komponentleri termodinamiksel hesaplama yöntemi bağıntıları ile verilerek özetlenmiştir. Uygulama bölümünde ise termik santralin bir ünitesinde belirlenen yirmi yedi düğüm noktasının termodinamik özellikleri belirlenmiş, bu belirlemelere göre her bir düğümün ayrı ayrı enerji, ekserji, verim, kayıp ve yıkım oran değerleri hesaplanmıştır. Bütün bu verilerin doğrultusunda sonuçlar grafiksel olarak değerlendirilmiş ve ekipmanlar birbirleri ile karşılaştırılmıştır. Bu amaçla, özellikle enerjinin yoğun olarak kullanıldığı veya değişime uğratıldığı sistemlerde termodinamik analiz yöntemleri olan enerji ve ekserji analizleri ile sistemin verimlilik açısından değerlendirilmesi yapılarak verimlilik arttırıcı iyileştirmelere gidilebilmiştir. Böylece enerji ve ekserji kayıplarının önüne geçilerek enerji tasarrufu sağlanabilir ve enerji maliyetleri düşürülebilir kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a thermal power plant in Turkey, which is a unit installed in the general equations of energy and exergy has been evaluated by applying each unit equipment of energy and exergy analysis. General thermodynamic concepts and relations are summarized in order to make the analysis easier to understand. Then, the energy and exergy components are summarized by the thermodynamic calculation method. In the application section, the thermodynamic properties of the twenty-seven nodes determined in one unit of the thermal power plant were determined and according to these determinations, energy, exergy, yield, loss and destruction ratio values of each node are calculated. As a result of all this data, the results were evaluated graphically and the equipments were compared with each other. For this purpose, efficiency improvements were made by evaluating the system in terms of efficiency with energy and exergy analyzes, which are the thermodynamic analysis methods, especially in systems where energy is heavily used or modified. Thus, energy can be saved by preventing energy and exergy losses and energy costs can be reduced.