Kamu diplomasisi bağlamında karşılaştırmalı bir analiz: Kırgızistan örneğinde Rusya ve Türkiye algısı
A comparative analysis in the context of public diplomacy; Russia and Turkey perception in the case of Kyrgyzstan
- Tez No: 602701
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM DEMİRKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Uluslararası sistemin değişen dinamikleriyle birlikte ortaya çıkan kavramlardan biri olan yumuşak güç, devlet ya da devlet dışı aktörler tarafından zorlama veya tehdit gibi sert güç unsurları kullanılmadan sempati oluşturma ve ikna yoluyla istenilen etkiyi oluşturmak olarak tanımlanabilir. Devlet eliyle bu etkiyi oluşturma çabası ise kamu diplomasisi ile gerçekleşebilir. SSCB'ni dağılması yeni bağımsız devletlerin uluslararası arenaya çıkmasını sağlamıştır. Bu devletler içinde yer alan Orta Asya Türk Cumhuriyetlerini tanıyan ilk ülke Türkiye olmuştur. Türkiye, dağılmadan günümüze kadar soydaş ülkelerle ilişkilerini geliştirmeye çalışmaktadır. SSCB'nin varisi Rusya da, Sovyetler Birliği'nin dağılmasına rağmen, eski Sovyet ülkeleriyle ilişkilerini koparmamış, bölgede gücünü korumaya çalışmaktadır. Her iki ülkenin de Orta Asya Türk Cumhuriyetleriyle arasında güçlü tarihsel, kültürel, dilsel bağları bulunmaktadır. Her iki ülke de, bu bağları güçlendirmek adına bölgede kamu diplomasisi faaliyetleri yürütmektedir. Bu çalışmada, Orta Asya Türk Cumhuriyetleriyle birçok ortak bağa sahip bu iki devletin bölgedeki çalışmalarının tesirini ve bölgede Türkiye'ye ve Rusya'ya duyulan sempati düzeylerini karşılaştırmayı hedeflemektedir. Bunu amaçla, Ünal'ın geliştirdiği anket formu kullanılarak, halkın genel algısı anlaşılmak istenmiştir. Yöntemin sınırları nedeniyle Kırgızistan örneklem olarak seçilmiştir. 386 Kırgızistan vatandaşı üzerinde uygulanan anket verileriyle yapılan analizlerin bulguları tartışılmış ve Türkiye açısından öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Soft power, one of the concepts that emerge with the changing dynamics of the international system, can be defined as creating the desired effect by means of persuasion and sympathy without the use of hard power elements such as coercion or threat. The effort to create this effect by the states can be defined with public diplomacy. The disintegration of the USSR led to the emergence of new independent states in the international arena. Some of these states are the Turkic Republics in the Central Asia, which are recognized firstly by Turkey. From the disintegration of the USSR to the present day, Turkey is trying to develop relations with cognate countries. Despite the disintegration of the Soviet Union, Russia, the heir of the USSR, has not lost its relations with the former Soviet countries and seeks to maintain its power in the region. Both countries have strong historical, cultural and linguistic ties with the Central Asian Turkic Republics. Both countries carry out public diplomacy activities in the region through these ties. This study aims to compare the impacts of these activities of two states in the region and the level of sympathy felt for Russia and Turkey. For this purpose, the public's perception about Turkey and Russia were intended to be understood using a questionnaire developed by Unal. Kyrgyzstan was chosen as the sample because of the limitations of the method. The survey was conducted on 386 Kyrgyz citizens. Findings of analysis with survey data were presented, evaluated and recommendations were presented for Turkey.