Endüstri 4.0 uygulamalarının üretim süreçlerinin dijitalleştirilmesine etkisi: Çanakkale ilinde yapı ürünleri sektöründe bir araştırma
The effect of industry 4.0 implementation on digitalisation of production process: A study in construction products sector in çanakkale
  1. Tez No: 602725
  2. Yazar: AYKUT OFLAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN YELKİKALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Teknoloji alanında gerçekleşen gelişmeler hayatın her alanını etkilediği gibi endüstri alanını da etkilemektedir. Teknolojinin endüstri üzerindeki etkisi endüstriyel devrimler ile anlaşılmaktadır. Bugüne kadar toplamda dört endüstri devrimi meydana gelmiştir. Dördünce Endüstri Devrimi 2011 yılında gerçekleşmiştir. Bu devrim ile birlikte bazı mesleklerin ortadan kaybolacağı, bazı yeni mesleklerin ise ortaya çıkacağı düşünülmektedir. Dördüncü Endüstri Devriminin kendisinden önceki devrimlerde olduğu gibi üretim sistemlerini, ekonomiyi, eğitimi, toplumsal ve kültürel yapıyı etkileyeceği öngörülmektedir. Bu çalışma kapsamında, birinci bölümde Endüstri 4.0'dan önce gerçekleşen sanayi devrimleri incelenmiştir. İkinci bölümde Endüstri 4.0, gelişimi ve özelliklerine değinilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde, yapı ürünleri sektöründe faaliyet gösteren büyük ölçekli bir firmanın Endüstri 4.0 faaliyetleri incelenerek vaka analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Advancements on technology affect every field of life as well as the industrial field. The impact of technology on industry is become clear through industrial revolutions. A total of four industrial revolutions have taken place to date. The Fourth Industrial Revolution took place in 2011. It is thought that some professions will disappear and some new professions will emerge with this revolution. It is anticipated that the Fourth Industrial Revolution will affect the production systems, economy, education, social and cultural structure as in the previous revolutions. In the first chapter of this study, the industrial revolutions before Industry 4.0 are examined. In the second chapter, the development and characteristics of Industry 4.0 is discussed. In the third chapter of the study, a case study was conducted by examining the Industry 4.0 activities of a large scale company operating in the construction products sector.