Farabi'nin poetika anlayışının mantık ve hakikat bağlamında değerlendirilmesi
Review of Farabi's perspective on poetica in context of logic and truth
  1. Tez No: 602729
  2. Yazar: TUĞBA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERRUH ÖZPİLAVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Farabi'nin poetika anlayışını mantık ve hakikat bağlamında ele aldığımız tezimizde, Grek sanat felsefesinin İslam dünyasına intikalini sağlayan Aristoteles'in Poetika adlı eseri tezimizin kavramsal olarak arka planını oluşturmuştur. İyi ideası, mimesis, tregedya kavramlarıyla oluşturulan bu çerçeve İslam dünyasında özellikle idrak gücü ve mütehayyile kavramlarıyla yeniden bir anlam ve değer kazanmıştır. Mantık, felsefe ve sanatın birlikte ortak bir alanda buluşmasını sağlayan bu çalışma, hakikatin ve mantığın oluşumunda etkin olan muhayyel önermeleri değerlendirip mantıksal çerçevede şiir ile bağlantılı olan kavramları bugünün kelimeleriyle yeniden ifade etmeye çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we explored Farabi's perspective on poetica in context of logic and truth. Poetica by Aristoteles, the masterpiece work leading descent of Grek aestetics into İslamic studies, has been the conceptual foundation of our study. The framework established by concepts of idealogy of good, mimesis, tragedia has counterpart in Islamic studies as perception and imagination. Logic, philosophy and art are assembled and considered in our study. We evaluated imaginary (propositions) in context of truth and logic. Finally, we expressed concepts related to poetry and logic with contemporary phrases.