Fârâbî ile ilgili yapılan doktora tezlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of doctoral thesis on Fârâbî
  1. Tez No: 1002648
  2. Yazar: ARİF BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu yüksek lisans tezi, İslam düşüncesinin önde gelen filozoflarından Fârâbî üzerine Türkiye'de hazırlanmış doktora tezlerini kapsamlı ve sistematik bir biçimde incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada yalnızca mevcut tezlerin kronolojik bir dökümü yapılmamış, aynı zamanda içerik analizi yöntemiyle bu tezlerin hangi felsefî alanlara yoğunlaştığı, hangi konuların ihmal edildiği ve literatüre ne tür katkılar sunduğu ortaya konmuştur. Araştırma üç ana bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında çalışmanın amacı, önemi, yöntemi ve sınırlılıkları aktarılmış; ardından Fârâbî'nin hayatı, eserleri ve hakkında yapılmış temel çalışmalar tanıtılmıştır. Ayrıca, Fârâbî üzerine hazırlanmış yüksek lisans ve doktora tezleri tematik ve kronolojik açıdan gruplandırılarak değerlendirilmiştir. İkinci bölümde, doktora tezleri bilgi felsefesi, mantık, metafizik, ahlâk, sanat ve siyaset gibi alanlara göre tasnif edilmiş ve her bir çalışma içerik ve yöntem bakımından analiz edilmiştir. Üçüncü bölümde ise bu tezler üzerinden genel bir değerlendirme yapılmış, güçlü ve geliştirilebilir yönler belirlenmiş, gelecekteki araştırmalara yönelik öneriler geliştirilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre, doktora tezlerinin büyük bölümü mantık, metafizik ve siyaset felsefesi alanlarında yoğunlaşmaktadır. Buna karşın, estetik, poetika ve kısmen epistemoloji gibi alanların görece ihmal edildiği tespit edilmiştir. Özellikle Fârâbî'nin sanat felsefesine ilişkin görüşlerinin yeterince çalışılmaması dikkat çekici bir boşluk olarak öne çıkmaktadır. Bu durum, araştırmacılar için yeni çalışma alanlarına işaret etmektedir. Sonuç olarak bu tez, Fârâbî üzerine yazılmış doktora tezlerinin kapsamlı bir analizini sunarak hem Türkiye akademisinde İslam felsefesi çalışmalarının mevcut durumunu ortaya koymakta hem de gelecekte yapılacak araştırmalara rehberlik etmektedir.
Özet (Çeviri)
This master's thesis aims to comprehensively and systematically examine doctoral theses prepared in Turkey on Al-Fârâbî, one of the leading philosophers of Islamic thought. The study not only provides a chronological listing of existing theses but also reveals, through content analysis, the philosophical areas these theses focus on, which topics have been neglected, and what contributions they make to the literature. The research consists of three main sections. The introduction outlines the purpose, importance, methodology, and limitations of the study. It then introduces Al-Fârâbî's life, works, and key studies on him. Furthermore, master's and doctoral theses on Al-Fârâbî are grouped thematically and chronologically and evaluated. The second section classifies the doctoral theses according to fields such as epistemology, logic, metaphysics, ethics, art, and politics, and analyzes each study in terms of content and methodology. The third section provides a general evaluation of these theses, identifying strengths and areas for improvement, and developing recommendations for future research. According to the findings of the study, the majority of doctoral dissertations focus on logic, metaphysics, and political philosophy. In contrast, it has been determined that areas such as aesthetics, poetics, and, to a lesser extent, epistemology have been relatively neglected. The inadequate study of al-Fârâbî's views on the philosophy of art stands out as a notable gap. This situation points to new areas of research for researchers. In conclusion, this dissertation presents a comprehensive analysis of doctoral dissertations on al-Fârâbî, both revealing the current state of Islamic philosophy studies in Turkish academia and providing guidance for future research.