Kanaviçe örtü ve bazı bitki aktivatörlerinin Sultani çekirdeksiz ve red globe üzümü yetiştiriciliği üzerine etkileri
The effects of pyropylene cross stich and some plant activators on Sultani seedless and red globe grape growing
  1. Tez No: 602805
  2. Yazar: HAMİT ERDEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ HALLAÇ TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada, kanaviçe örtü ve bazı bitki aktivatörlerinin sofralık olarak yetiştirilen Sultani Çekirdeksiz ve Red Globe üzüm çeşitlerinin verim ve kalitesi üzerine etkileri incelenmiştir. Megamineral ve Activat ticari isimli bitki aktivatörlerinin kullanıldığı çalışmanın amacı sofralık üzüm kalitesinin arttırılmasına yönelik kimyasal kullanımlarının azaltılıp teknik ve kültürel uygulamaların geliştirilmesi ve bitki aktivatörleri gibi organik ürünlerin bağcılıkta kullanım alanlarını arttırmaktır. Araştırmada boğum arası uzunluğu, sürgün uzunluğu, tane eni, tane boyu, tane ağırlığı, tane eti sertliği, tane tutum oranı, salkım ağırlığı, verim, SÇKM, titre edilebilir asitlik, pH değerleri belirlenmiştir. Sultani Çekirdeksiz çeşidinde kanaviçe örtülü asmalarda; boğum arası uzunluğu, tane eni, tane boyu ve asitlik değerleri üzerinde Megamineral uygulamaları, Red Globe çeşidinde ise kanaviçe örtülü Activat uygulamaları asmalarda tane eni, tane ağırlığı ve asitlik değerleri bakımından istatistik olarak önemli bulunmuştur. Sultani Çekirdeksiz ve Red Globe çeşitlerinde kanaviçe örtü ile birlikte kullanılan aktivatör uygulamalarının açıktaki asmalara göre verim ve kalite değerlerini arttırdığı tespit edilmiştir. Kanaviçe örtü ve bitki aktivatör uygulamaları genel olarak tane eni, tane boyu ve tane ağırlığı gibi tane özellikleri üzerinde daha çok etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of pyropylene cross stich and some plant activators on yield and quality of Sultani Çekirdeksiz and Red Globe grape cultivars raised for table consumption were investigated. The purpose of the study, which used plant activators such as Megamineral and Activat, was to increase the use of organic products such as plant activators and to improve the technical and cultural practices in order to decrease chemical use and to improve the quality of table grapes. In the study, inter node length, shoot length, berry width and length, berry weight, berry flesh firmness, berry set, cluster weight, yield, total soluble solid, titratable acidity, pH values were determined. In Sultani Çekirdeksiz, Megamineral treatment had significant effects on inter-node length, berry width, berry length and acidity values, whereas in red globe variety Activat treatment had significant effects on berry width, berry weight and acidity values under pyropylene cross stich. In Sultani Çekirdeksiz and Red Globe grape varieties. Pyropylene cross stich used together with Activator applications increased yield and quality of grape compared to noncovered grapevine. In general, pyropylene cross stich and plant activator applications were more effective on berry properties such as berry width, berry length and berry weight.