Ayaş yöresi kanaviçe işlemeleri üzerine bir araştırma ve çeşitli yöresel yöresel dokumlarla yeni tasarımlar
- Tez No: 87555
 - Danışmanlar: PROF. TEVHİDE ÖZBAĞI
 - Tez Türü: Sanatta Yeterlik
 - Konular: El Sanatları, Crafts
 - Yıl: 1999
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Sanat Dalı
 - Sayfa Sayısı: 387
Özet
ÖZET Türk kültürü içerisinde önemli yer tutan işlemeler, kendi coğrafi, sosyal ve ekonomik şartlarımızla gelişen, insanımızın ruh halini somut- laştırdığı, anlam yüklü, paha biçilmez değerlerdir. Geçmişten günümüze kadar geleneksel, sosyal ya da ekonomik nedenlerle, her bölgemizde farklı tür, isim ve tekniklerle karşımıza çıkan işlemelerimiz arasında yaygın olarak karşılaştığımız kanaviçe işlemele rimize bugüne kadar yeterince değinilmemiştir. Bu araştırma, Ayaş yöresinde bulunabilen kanaviçe işlemelerin ö- zelliklerinin ortaya konulması, kendine has dokuma özellikleri bulunan çeşitli yöresel dokumalarımızla bir arada yeni tasarımlar hazırlanması, böylece hem kanaviçe işlemelerimizin, hem de yöresel dokumalarımızın kullanım alanlarını genişletmek ve daha fonksiyonel hale getirilmesini sağlamak amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Altı bölümden oluşturulan araştırmanın birinci bölümünde; konunun tanımı, araştırmanın amacı, önemi, sınırları, ve yöntemi hakkında ayrıntılı bilgi verilmiş, konu ile ilgili bazı kaynaklar alfabetik sıraya göre tanıtıl mıştır. ikinci bölümde; araştırmanın yapıldığı yöre olan Ayaş hakkında bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde; işlemenin tanımı, önemi ve sınıflandırılması ya pılmış, kanaviçenin tanımı, kanaviçe iğnesinin kısa tarihçesi, kanaviçeüzerinde çapraz atılarak işlenen bazı iğne çeşitleri, kanaviçe işlemelerde kullanılan gereçlerle, seçilen konular aktarılmıştır. Dördüncü bölümde, Ayaş yöresinde yapılan araştırmalarda bulu nabilen kanaviçe işlemeler tek tek incelenmiş, işlemelerin ne zaman yapıldığı, bugünkü durumları, onarım durumları, boyutları, cinsi ve yöre deki adı, kullanılan malzemeler ve yöredeki adları, uygulanan teknikler ve yöredeki adları, kullanılan renkler ve yöredeki adları, seçilen konu, biçimlendirme, kompozisyon ve kaynak kişi künyesi haneleri bulunan gözlem fişleri doldurulmuş, gözlem fişleri fotoğraf ve çizimlerle destekle nerek katalog oluşturulmuştur. Beşinci bölümde; katalogda yer alan bilgilerden işlemelerin bugün kü durumu, boyutu, cinsi, gereci, tekniği, rengi, seçilen konusu ve kom pozisyonu gösterir ayrı ayrı döküm tabloları hazırlanmış ve bu tabollardan elde edilen veriler değerlendirmeye alınmıştır. Altıncı bölümde; konu ile ilgili genel sonuçlar açıklanarak, bu sonuç lar doğrultusunda gerekli önerilere yer verilmiştir. Kaynakça alfabetik sıralamaya göre düzenlenmiştir. Ekler kısmında; yörede uygulanan görüşme formu, araştırmada uy gulanan gözlem fişi örneği, kanaviçe işleme örnekleri ile yöresel dokuma ların değerlendirilmesine ilişkin tasarımlar, faydalanılan örneklerin fotoğ raf ve desenleri, uygulaması yapılan üç ürünün ürün tanıtım kartları, ka lıplarının 1/5 ölçekli çizimleri yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The embroideries take consequential place in the Turkish Culture are priceless worths which improve in own geographical, social and economical conditions, concretize the psychological mood of our people and loaded with considerable sense. The canvas embroideries have not been mentioned enough in literature until today, which has appeared widely among our embroideries in different kind, name and techniques in every regions due to traditional social or economical reasons from past till today. This investigation has been planned and carried out in Ayaş region to be out forth the specifications of the canvas embroideries, the own wearing characteristics of the local woven tissues together with the preparing the new representations for the purpose of bringing both the canvas embroideries and local woven tissues to more functional level by widening the utilizing areas. In the first part of the six parts investigation necessary detailed informations have been given about the definition of subject, the purpose, importance, limits and the method together with some related rources presenteo according to the alphabetical order. In the second part informations have been given obut the shor history, geographical situation, economical position and population of Aaş region where the inestigation have been carried out. mIn the third part, explainations have been made about the definition, importance and the desification of embroidering; the definition of canvas, the short history of canvas needle work, some kind of needle works embroidered across the canvas; the tisues or stuffs and threads used in embroidering of canvas and some chosen subjects. In the fourth part, a catalogue has been formed after the investigation carried out in Ayaş region by using findings of canvas embroideries and other documents which examined one by one. As the result, the details take place in the catalogue are as follow: The time ofthe embroidery made on, today conditions of them, their reparations; their dimentions, kinds and the local names, the materials used for warks and their local names, the technics used in the works and their local na me, the colours used and their local names, the subject chosen, to be formed, composition and the personal register of the source. The informations regarding the findings are as fololws: The observation cards, fotographs and drawings drawn on the squared papers attached to the cards and so they lave been supported. In the fifth part, beginning from the catalogue some enumeration tables have been prepared as the documents of embroideries. The tables are as follows: The enumeration table showes today condition of the embroideries, the enumeration table of dimentions, the enumeration table of kinds, the enumeration table of material and equipment, the enumeration table of technique, the enumeration table of colours, the enumeration table of chosen subjects and the enumeration tabel of composition. The data obtained from enumeration tables have been summed up carefully.In the sixth part, the general results connected with the subject have been announced and the necessary advices presented to the relevants. The bibliography has been organized accarding to the alphabetical order. The following documents take place as enclosures of the investigation repord: The questionnaire form applied in the region, the observation card pattern prepared for canvas embroidery, the introductor, cards of three products which have been out into practice, thecanvas embroideries observation cards, designs and projects of the region for which the mondioned projects have been prepared and put in practice.