Psikiyatri alanında çalışan hemşirelerin klinik uygulama sırasında araştırma sonuçlarını kullanmaları ile ilgili engellerin incelenmesi
Investigation of the barriers related to the implantation of research findings by nurses working in the field of psychiatry during clinical practices
  1. Tez No: 602855
  2. Yazar: SİNEM BAHAR KASAP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PERİHAN GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı; psikiyatri alanında çalışan hemşirelerin klinik uygulamaları sırasında araştırmadan yararlanmaları ile ilgili engel düzeyini ve araştırma sonuçlarından yararlanmaya engel olan yordayıcıları ortaya koymaktır. Yöntem: Tanımlayıcı olarak yapılan çalışma, İstanbul Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Özel Balıklı Rum Hastanesi ve Marmara Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde psikiyatri alanında çalışan 172 hemşire ile yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”ve“Hemşirelerin Araştırma Sonuçlarını Kullanımda Engeller Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışmada verilerin analizinde, parametrelerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov-Smirnov testi ile değerlendirilmiştir. Tanımlayıcı istatistikler olarak Ortalama, Standart sapma, frekans; verilerin karşılaştırılmasında ikiden fazla bağımsız gruplar arası karşılaştırmalarda One-way ANOVA testi ve farkın hangi gruptan kaynaklandığını anlamak için Tukey HSD testi; iki bağımsız grup arası karşılaştırmalarında Independent sample t testi kullanılmıştır. Univariate analizde anlamlı çıkan bağımlı değişkenin, bağımsız değişkenler ile yordanmasında ise, çok değişkenli geriye dönük lineer regresyon (Çoklu doğrusal regresyon modeli) analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study was to examine the level of barriers encountered by nurses working in the field of psychiatry during their clinical practices, and factors preventing them from utilizing research results. Method: This descriptive study was conducted with 172 nurses working in the field of psychiatry in Istanbul Erenköy Mental Health Research and Training Hospital, Private Balıklı Greek Hospital and Marmara University Research and Training Hospital. The“Personal Information Form”and“ The Barriers to Research Utilization Scale”were used as data collection tools. In the analysis of the study data, Kolmogorov-Smirnov test was used to find out whether the parameters were suitable to the normal distribution. In the descriptive statistics, arithmetic mean, standard deviation and frequency were used. In the comparisons of the study data, whereas One-way ANOVA test was used for the comparisons of more than two independent groups, Tukey HSD test was used to find out from which group the difference stems from and the Independent samples t-test was used to compare two independent groups. In the prediction of the dependent variable which appeared significant in the univariate analysis with independent variables, the Multiple Linear Regression analysis was used. A p value of