Gebelerin, gebeliğe uyum ve doğum korkularının belirlenmesi
Determining adaptation of pregnacy and the fear of childbirth of pregnant women
- Tez No: 602856
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN ŞENTÜRK ERENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırma kadınların, gebeliğe uyumlarının ve doğum korkularını belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapıldı. Araştırmanın örneklemini 02.10.2017 ve 26.02.2018 tarihleri arasında Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Doğumevi Kampüsü'nün Obstetri Polikliniklerine başvuran ve araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan 260 gebe oluşturdu. Verilerin toplanmasında; tanıtıcı bilgi formu, Prenatal Kendini Değerlendirme Ölçeği, Wijma Doğum Beklentisi Deneyimi Ölçeği A versiyonu kullanıldı. Verilerin analizinde; sayı, yüzde, ortalama± standart sapma, Lilliefors‟lu Kolmogorov-Smirnov testi, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis Varyans Analizi, Bonferroni düzeltme testi, Pearson ki-kare testi, Spearman's korelasyon analizi kullanıldı. Gebelerin yaş ortalaması 26,70±4,01, gebelik haftası ortalaması 35.51±3.01 olarak belirlendi. Kadınların WİJMA Doğum Korkusu Ölçeği toplam puan ortalaması 56,36±24,82 olup, %24,6 'sının düşük, %37,7'sinin orta, %25,4 ağır, %12,3'sinin klinik derecede doğum korkusu olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
This study was conducted descriptively for the purpose of determınıng adaptation of pregnacy and the fear of childbirth of pregnant women. The study sample consist of 260 pregnant women who had applied to Sakarya Training and Research Hospital Maternity Ward Campus Gynecology and Obstetrics Clinics between the dates 02.10.2017 and 26.02.2018. The data were collected using; pregnant women identification form, Prenatal Self-Assessment Scale and Wijma Birth Expectation Experience Scale-Version A. The data were analyzed using; number, percentage, mean± standard deviation, Kolmogorov-Smirnov test with Lilliefors, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis Variance Analysis, Bonferroni correction test, Pearson's chi-square test and Spearman's correlation analysis. Age average of the pregnant women was determined as 26,70±4,01 years, whereas the average gestational week 35.51±3.01. The total score average obtained by the women from the WIJMA Scale was found to be 56,36±24,82 and 24,6% had a lower childbirth fear, 37,7% moderate, 25,4% severe and 12,3% clinic.