Brexit'in Birleşik Krallık'a olası ekonomik ve siyasi etkileri
Brexit and its potential economic and political implications to the uk
  1. Tez No: 602873
  2. Yazar: MERVE KARAKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEREM BATIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
İkinci Dünya Savaşı sonrası bir barış projesi olarak kurulan ve liberal dünya düzeninin bir parçası olan Avrupa Birliği (AB) ve Birleşik Krallık ilişkileri hep gelgitli bir seyir izlemiştir. Bütünleşmenin başında sürece dahil olmayıp sonradan yalnızca ekonomik hedeflerle birliğe katılan Birleşik Krallık 43 yıllık üyeliği boyunca siyasi birliğe karşı çıkmış, Avrupa şüphecisi (Euroskeptik) tavrından asla ödün vermemiştir. Eurozone ve Schengen gibi oluşumlara dahil olmayarak Avrupa ülkelerinden farklı olduğunu adeta vurgulamıştır. Brexit, AB referandumu yapıldığı tarihten itibaren geçen 3,5 senede iç siyasette ve uluslararası arenada gündemi meşgul etmeye devam etmektedir. Zira Brexit sonuçları itibariyle sadece tarafları değil küresel siyaseti de etkileyen önemli bir siyasi gelişmedir. 23 Haziran 2016'da yapılan AB referandumunda halk %51,9 oy oranı ile Birlikten ayrılmaya karar vermiştir. Bu karar Birleşik Krallık ve AB ilişkileri adına önemli bir dönüm noktası olmuş, AB tarihinde ilk kez resmi bir üye öngörülemeyen bir şekilde Birlik üyeliğinden ayrılma yönünde bir karar almıştır. Referandumla alınan ayrılık kararı kimileri için sürpriz olmamıştır. Ancak bu karar kısa ve uzun vadeli sonuçları itibariyle Birleşik Krallık'ın içerisinde bulunduğu siyasi ve ekonomik tabloyu son derece etkilemiştir. Bu etkilerin uzun yıllar süreceği aşikardır. Literatür tarama yöntemiyle icra edilen bu tezin amacı Birleşik Krallık'ın AB'den ayrılma yönündeki referandum süreci ile ülkeyi bu sürece götüren dinamikleri açıklamak ve Brexit'in Birleşik Krallık açısından olası ekonomik ve siyasi sonuçlarını incelemektir. Bu çalışmada,“Brexit'in Birleşik Krallık'a ekonomik ve siyasi etkilerinin olumsuz yönde olacağı”hipotezi ispat edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Relations between the European Union (EU), which was established as a post-World War II peace project and part of the liberal world order, and the United Kingdom have always been problematic. The United Kingdom, which was not involved in the process at the beginning of integration and subsequently joined the union only with economic objectives, opposed the political union during its 43 years of membership and never compromised its Eurosceptic attitude. The country tried to emphasize its difference from other European countries by not being involved in formations such as Eurozone and Schengen. Brexit continues to occupy the agenda in domestic and international arena in the last 3.5 years since the EU referendum was held. Because the Brexit results are an important political development that affects not only the parties but also global politics. In the EU referendum held on 23 June 2016, the public decided to leave the Union with 51.9% of the vote. This decision was an important turning point for UK and EU relations, and for the first time in EU history, an official member has decided to leave in an unforeseen way. The decision to leave the referendum is no surprise to some. However, this decision has greatly affected the political and economic picture of the United Kingdom as a result of its short and long-term results. It is obvious that these effects will last for many years. The aim of this thesis, conducted through literature review, is to explain the dynamics that led the United Kingdom to this process through the referendum to leave the EU, and to examine the possible economic and political implications of Brexit for the United Kingdom. In this study, the hypothesis that“the economic and political impacts of Brexit on the United Kingdom will be negative”has been tried to be proved.