Avrupa Birliği'nin askeri politikası: Avrupa Birliği ordusu oluşturma çabası
The European Union's military policy: Efforts to establish a European army
  1. Tez No: 963761
  2. Yazar: GÜLNUR YAVUZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SEYDA OZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
20. yüzyılın başından itibaren Avrupa'da yaşanan büyük savaşlar kıtanın savunma ve güvenlik yapılanmalarında köklü dönüşümleri beraberinde getirmiştir. Her iki ihtiyacın da karşılanması düzenli orduların kurulumunu beraberinde getirmiştir. Bu çalışma II. Dünya Savaşı'nın sonrasında ortaya çıkmış bütünleşik bir Avrupa oluşturma fikrini ve zaman içerisinde sağlanan ekonomik ve siyasal entegrasyonu savunma alanında da uygulayabilmek için yürütülen çalışmaları incelemektedir. Bu doğrultuda Avrupa Birliği ve NATO gibi küresel kuruluşların tarihsel sürecini ve gelecekte bir Avrupa Birliği Ordusu kurma amacıyla gerçekleştirilen girişimleri açıklayabilmek adına literatür incelemesi gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında Avrupa'nın savunma ve güvenlik politikalarının oluşumunda etkili olan Soğuk Savaş sürecinin, 1991'de Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin (SSCB) dağılımı sonrasında güçlenen iş birliklerinin, Birleşik Krallık'ı Avrupa Birliği üyeliğinden çıkaran Brexit'in, küresel çaplı etkileri beraberinde getiren COVID-19'un ve Rusya-Ukrayna Savaşı'nın ortak güvenlik anlayışında meydana getirdiği değişimler değerlendirilecektir. Savaştan büyük bir yıkımla ayrılan Avrupa ülkeleri birlikte hareket etmenin daha etkili bir yöntem olduğuna karar verdikten sonra hükümetlerarası topluluklar aracılığıyla çalışmalar yürütmeyi tercih etmeye başlamıştır. Ekonomik ve siyasal birliğin sağlanması ve Soğuk Savaş baskısının ortadan kalkması ABD'ye bağımlı olunan savunma ihtiyacının bağımsızlaştırılması düşüncesini yaygınlaştırmıştır. Bu doğrultuda başta Fransa olmak üzere üye devletler tarafından desteklenmeye başlanan bağımsız bir Avrupa güvenlik politikasının temelini oluşturan ve gelişimine katkı sağlayan unsurlar analiz edilerek özgün bir bakış açısıyla sunulacaktır. Avrupa Birliği içerisinde ulusal ve uluslararası menfaatleri aynı anda koruyarak caydırıcı bir bölgesel güç olmaya çalışmanın ortak kararlar almayı zorlaştırması ekonomik ve siyasi bütünleşmeyi zedelediği gibi askeri entegrasyonu da zorlaştırmaktadır. Entegrasyon sürecinin yavaş ve kırılgan şekilde ilerlemesi özerk askeri yapılanmanın oluşumunu güçleştirerek NATO merkezli savunma anlayışı ile arasındaki çelişkiyi kuvvetlendirmektedir. Ayrıca farklı askeri harcama bütçelerine sahip üye ülkelerin ciddi görüş ayrılıklarına sahip olması da süreci karmaşık hale getirmektedir. Avrupa Birliği'nin oluşturmayı planladığı sayıca az askeri kuvvetin sahip olduğu yaklaşık 450 milyon nüfusun güvenliğini sağlamada yetersiz kalacağı açıktır. Bu bulgular askeri entegrasyon sürecinin hem yapısal sınırlılıklar hem de siyasi irade eksikliği sebebiyle büyük ölçüde kısıtlandığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Since the beginning of the 20th century, major wars in Europe have brought about radical transformations in the continent's defense and security structures. Meeting both needs necessitated the establishment of regular armies. This study examines the idea of establishing an integrated Europe, which emerged after World War II, and the efforts undertaken to implement the economic and political integration achieved over time in the field of defense. To this end, a literature review is conducted to explain the historical trajectory of global organizations such as the European Union and NATO, as well as the initiatives undertaken to establish a future European Union Army. This research will evaluate the changes in the understanding of common security brought about by the Cold War, which influenced the formation of Europe's defense and security policies; the strengthening of cooperation after the dissolution of the Union of Soviet Socialist Republics (USSR) in 1991; Brexit, which expelled the United Kingdom from the European Union; COVID-19, which brought about global impacts; and the Russo-Ukrainian War. After the war, facing widespread devastation in European countries, they decided on a more effective method and began opting for continued efforts through intergovernmental organizations. Maintaining economic and political unity and eliminating the pressure of war further fueled the idea of deregulating defense, which had been frowned upon by the United States. In this context, the framework for an independent European security policy, which began to be supported by member states, including France, is analyzed and presented from a unique perspective. The reduction of common elements within the European Union, which simultaneously protects national and international interests while also contributing to regional deterrent strength, undermines economic and political integration and hinders military unification. The slow and fragile pace of integration makes it difficult for an autonomous military structure to succeed, further exacerbating the gap with the NATO-centric defense approach. Furthermore, the significant differences in perspective between countries with differing military spending budgets further complicates the process. The European Union declares that its planned military force, with its limited number of troops, will be insufficient to provide the approximately 450 million annual funds it has. These findings indicate that the military integration process is greatly constrained by both structural limitations and lack of political will.