Basınç kontrollü hemorajik şok oluşturulmuş ratlarda resüstasyonda üç farklı sıvının hemodinami, koagülasyon, asid-baz ve elektrolit dengesi üzerine olan etkilerinin karşılaştırılması
The comparative effects of three different types of resuscitation fluids on hemodynamics, coagulation, acid-base, and electrolite balance of rats in pressure-controlled hemorrhagic shock
  1. Tez No: 602877
  2. Yazar: FETHİ GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. OSMAN EKİNCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Giriş ve Amaç: Şokun modern tanımı; doku perfüzyonu ve hücresel atık ürünlerinin atılımındaki yetersizlik veya oksijen sunum, transport ve atılımı yada her üçünü birden içeren oksidatif metabolizmadaki yetersizlik olarak yapılabilir. Şok resusitasyonunda ana amaç dokulara yeterli oksijenin ulaştırılmasıdır. Klasik olarak, sıvı resusitasyonu doku perfüzyonu sağlanana dek sürdürülmelidir. Hemorajik şok tedavisinde ideal bir sıvı; ucuz, guvenli, temini kolay, hucreler icin gerekli oksijen ve besin maddelerini içeren ve hücreleri reperfüzyon hasarından koruyan özelliklere sahip olmalıdır. Materyal ve Metod: Bu çalışmada hemorajik şok oluşturulmuş sıçanlarda; düşük molekül ağırlıklı nişasta solüsyonu,hipertonik tuz+dextrane solüsyonu ve tam kanın hemodinami, asid-baz dengesi, koagülasyon ve kan gazı parametreleri üzerine olan etkilerine bakıldı. Bu amaçla ortalama ağırlıkları 200-250 gram arasında değişen erkek albino Sprague Dawley türü sıçanlar kullanıldı. Her iki iliak arter PE-50 polyethylene tüple birleştirilmiş PE-10 kateter ile kateterize edildi. Kan basınçları basınç transdüser (Grass) aracılığı ile polygraph (Grass Model 7, USA) cihazında ölçüldü. Kalp hızı takograf ile (Grass Model 7P44D, USA) monitorize edildi. Kalp hızı ve kan basınçları 10 dakikalık periyotta ölçüldükten sonra, sıçanlar ortalama arteryal basınçları yaklaşık 20 mm/hg olana dek 3 aşamalı şekilde sol iliak arterden kanatıldı. Sıvı replasmanı için düşük molekül ağırlıklı nişasta solüsyonu (4 ml/kg; i.v.), hipertonik tuz+dextrane solüsyonu(4 ml/kg; i.v.) ve tam kan (2ml/100 g; i.v.) verildi. Kan basınçları ve nabız analizi için two-way) ve Bonferroni post test; hemoraji öncesi ve sonrası değerleri karşılaştırmak için paired Student's t-test kullanıldı. Bulgular: Hipertonik tuz+dextrane solüsyonu ve tam kan verilen grupta ortalama arteryal basınç daha yüksek bulundu. İlk 10 dakikada hiçbir sıvı ortalama arteryal basıncı tam kan kadar yükseltemedi. Kalp hızı gruplar arasında farklılık göstermedi. Düşük molekül ağırlıklı nişasta solüsyonu verilen grupta PT; p=0.0091 ve INR'de ( p=0.0062 ) uzama tesbit edildi. BE tedavi öncesi ve sonrası gruplar arasında farklılık göstermedi. Ph değeri gözönünde bulundurulduğunda, hipertonik tuz+dextrane solüsyonu grubunda metabolik asidoz gözlemlendi. Laktat seviyesi sadece tam kan grubunda anlamlı düşük bulundu. (p=0.03). Her üç replasman sıvısında kan gazındaki parsiyel gaz basınçlarında farklılık yoktu. Sonuç: Bu çalışmada hemorajik şok oluşturulmuş sıçan modelinde hipertonik tuz+dextrane ve tam kan koagülasyon ve ortalama arteryal basınç üzerinde benzer olumlu etkiler gösterdi. Bu yüzden hemorajik şokta sıvı resüstasyonu için bu iki sıvının birlikte verilmesinin iyi bir seçim olabileceği görüşündeyiz.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Modern definition of shock is inadequate tissue perfusion and excretion of cellular products; or deficiency of oxidative metabolism, which includes oxygen supply, transport and excretion. The main purpose of shock resuscitation is to deliver sufficient oxygen to the tissues. Conventionally, fluid resuscitation should be continued until tissue perfusion is achieved. Ideal fluid for the treatment of hemorrhagic shock should be cheap, safe, easy to supply, containing oxygen and nutrients which are necessary for the cells and could protect the cells from reperfusion damage. Material and Methods: In this study, hemorrhagic shock-induced rats were evaluated for the effects of low molecular weight starch solution, hypertonic salt + dextran solution and whole blood on hemodynamics, acid-base balance, coagulation, and blood gas parameters. For this purpose, male Albino Sprague Dawley rats weighing 200-250 grams were used in the study. Both iliac arteries were catheterized with PE-10 catheter coupled with PE-50 polyethylene tube. Blood pressures were measured by a pressure transducer (Grass) on a polygraph (Grass Model 7, USA). Heart rate was monitored by tachograph (Grass Model 7P44D, USA). After measuring heart rate and blood pressures over a 10-minute period, the rats were bled through the left iliac artery for 20 min in three successive steps until the mean arterial pressure fell to and stabilized at approximately 20 mmHg. For fluid replacement, (4 ml / kg; i.v.), hypertonic salt + dextran solution (4 ml / kg; i.v.) and whole blood (2 ml / 100 g; i.v.) were administered. Blood pressure and pulse analysis were performed by two-way analysis and Bonferroni post-test and paired Student's t-test was used to compare pre- and post-hemorrhage values. Results: In rats treated either in hypertonic saline + dextran solution and whole blood, the mean arterial pressure values were found to be higher than the rats treated with low molecular weight starch solution. In the first 10 minutes, no fluid could increase the mean arterial pressure as much as whole blood. There was no significant difference in heart rate values among all three groups. In low molecular weight starch solution group PT (p = 0.0091) and INR (p = 0.0062) values were prolonged. The BE did not differ between the groups before and after treatment. Considering the pH value, metabolic acidosis was observed in the hypertonic salt + dextran solution group. Lactate was detected to be statistically lower in rats treated with whole blood (p = 0.03).The partial pressure of blood gases did not show any significant difference in all three groups. Conclusion: This study showed similar positive effects of hypertonic salt + dextran and whole blood on coagulation and mean arterial pressure of rats in a model of hemorrhagic shock. Therefore, in our opinion, it may be suitable to give these two fluids together for fluid resuscitation in hemorrhagic shock.