Antik Yunan felsefesinde siyasal alan ve mahremiyet
Political space and privacy in ancient Greek
  1. Tez No: 602878
  2. Yazar: GAMZE UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCAY SAYGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada siyasal alan ve mahremiyetin ne olduğu açıklanarak birbirleri arasındaki ilişki ele alınmıştır. Bu ilişki çerçevesinde yöneticilerin getirdiği yasalar özelinde yurttaşların özel alanına müdahil olduğu dile getirilir. Konunun tarihsel olarak geniş olmasından dolayı da daha daraltılarak Antik Yunan bazında ele alınmıştır. Çalışmanın birinci bölümünün ilk kısmında mahrem alan tanımı verilerek mahremiyet tartışmasına girilmiştir. İkinci kısmında ise siyasal alanın tanımı yapılmış, önemini yıllar boyunca hiç kaybetmeyen bir kavram olmasından dolayı da tarihsel bakımdan gelişimi incelenmiştir. Bu iki kavramın karşılaştırılması sonucunda da ikisinin yurttaşların kimliğini oluşturması bakımından vazgeçilemez oldukları kanısına varılmıştır. Konuyu ele alan her filozofun gözünde ve yüzyıllar boyunca iki kavramın içeriğinde daralmalar ve genişlemeler söz konusu olmuştur. Fakat ilişkileri her daim bakidir. Çalışmanın ikinci bölümünde siyasal alanın mahrem alana hangi sınırlar dahilinde müdahil olabildiğini görmek adına Antik Yunan'da yer etmiş olan düşünürlerin eserleri incelenerek görüşleri ortaya serilmiştir. Sokrates'in yaşantısından, Sofistlerin işinden, Platon'un ideal devlet düzeninden ve Aristoteles'in insanı siyasal alana tamamen iten görüşlerinden faydalanılmıştır. Sonuç kısmında ise verilen kavram tanımlarının filozofların eserleri bağlamında incelendiğinde bu iki kavramın yurttaşların hayatında önemli bir yere sahip olduğu ve yöneticilerin her dönemde az ya da çok kuralları, yasaları kapsamında yurttaşların özel hayatına müdahale ettiği, müdahale etmek zorunda kaldığı gösterilmiştir. Ayrıca sonuç kısmında bu durumun sadece Antik Yunan'da değil modern dönemlerde de benzer olduğunu göstermek adına Althusser ve Foucaultcu temelde de ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, first the concept of privacy and political sphere is explained then their relationship is handled. Within the framework of this relationship, it is stated that administrators are involved in the private sphere of citizens in accordance with the laws introduced by the administrators.Since the subject is historically broad, it has been further narrowed and discussed on the basis of Ancient Greece. In the first part of the study, the definition of privacy is given and the discussion of privacy is introduced. In the second part, the definition of the political field has been made and its historical development has been examined since it is a concept that has never lost its importance over the years.As a result of the comparison of these two concepts, it was concluded that they were indispensable in terms of forming the identity of the citizens. In the eyes of every philosopher and over the centuries there have been constrictions and expansions in the content of the two concepts. But their relationship is always abiding. In the second part of the study, the works of the philosophers who have taken place in Ancient Greece have been examined and their views have been put forward in order to see in which limits can political field take part in private field. It has been exploited by Socrates' life, the work of the Sophists, Plato's ideal state order, and Aristotele's views that prompt people completely to political field. In the conclusion part, when the given concept definitions are examined in the context of the works of philosophers it is shown that these two concepts have an important place in the life of the citizens and the managers intervene, sometimes have to, in the private life of the citizens more or less within the scope of the laws in every period. Besides, at the conclusion part, Althusser and Foucaultcu are also considered to show that this situation is similar not only in Ancient Greece but also in modern times.