Geri kazanılmış agregalı betonlarla inşa edilmiş betonarme yapıların mekanik davranışının incelenmesi
Investigation of mechanical behaviour of reinforced concrete buildings with recycled aggregate concrete
- Tez No: 602911
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP FIRAT ALEMDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Betonarme yapıların deprem etkisi altında davranışı fazlasıyla karmaşıktır. Doğrusal analiz yöntemleri ile bu davranışı tahmin edebilmek imkânsızdır. Mevcut yapı sistemlerinin deprem güvenliklerinin belirlenmesinde, performans analizini öngören yöntemlere başvurulması gereklidir. Bu analizlerle yapı sistemlerinin dış yükler ve deprem etkileri altındaki yer değiştirme ve şekil değiştirmelere bağlı deprem performansları, daha gerçekçi olarak belirlenebilmektedir. Bu çalışmada çerçeve ve perde + çerçeve olarak projelendirilmiş iki tip betonarme bina; geleneksel beton ve sürdürülebilir beton olmak üzere iki farklı beton cinsi kullanılarak; doğrusal elastik olmayan analiz yöntemlerinden biri olan TDY07' ye göre artımsal eşdeğer deprem yükü yöntemine göre performans analizi ile incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre sürdürülebilir beton, geleneksel betona göre daha elastik bir davranışa sahip olduğu için perde + çerçeve sistem gibi rijit bir yapıda; çerçeve sisteme göre daha kötü performans sergilemiştir. Fakat, sürdürülebilir betondan elde edilen yapıların geleneksel betonlu yapılar gibi deprem etkilerine karşı gereken performansı sağlamıştır. Bu sonuçlardan hareketle, Türk Deprem Yönetmeliğinde yapıların üretildiği beton malzeme farklılığının dikkate alınarak, yapının özellikle geri dönüşümlü beton kullanılarak inşa edildiği durumlarda, daha elastik olarak tasarlanması gerektiği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The behavior of reinforced concrete structures under the effect of earthquake is highly complex. It is impossible to estimate this behavior with linear analysis methods. In the determination of the earthquake safety of the existing building systems, it is necessary to apply the methods for the performance analysis. With these analyzes, earthquake performance due to displacement and strain under external loads and earthquake effects can be determined more realistically. In this study, two types of reinforced concrete buildings designed as a frame and shear wall with a frame; using two different types of concrete, traditional concrete and sustainable concrete; were examined by one of the nonlienear elastic analysis methods, the incremental equivalent earthquake load method, according to TEC07. According to the results, since sustainable concrete has a more elastic behavior compared to traditional concrete, the shear wall with a frame building showed worse performance than the frame system. Nevertheless, the buildings with sustainable concrete maintain the capacity under the earthquake effects as the buildings with traditional concrete. Based on these results, it is suggested that the structure should be designed more elastic when a structure is constructed by using recycled concrete and the difference of concrete material in which the structures are produced may be considered in TEC-07.