Çanakkale ilinde tüketicilerin gıda güvenliği konusunda bilgi durumları ve çeşitli tercihleri üzerine bir araştırma
A research on information situations and various preferences of consumers on food safety in Çanakkale province
  1. Tez No: 602910
  2. Yazar: MERT BAYDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET FERHAN SAVRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Gıda güvenliği çağımızdaki en güncel ve önemli konulardan bir tanesidir. Bunun sebebi olarak dünyamızdaki hızlı nüfus artışı, eğitim yetersizliği, bilinçsizlik, doğaya ve insan sağlığına zararlı olarak yapılan uygulamalar, ekonomik yetersizlikler, gıda üreticilerinin hatalı davranış ve uygulamaları gibi birçok nedenin halk sağlığı üzerinde büyük sorunlar doğurması gösterilebilir. Bu araştırma Çanakkale ilinde tüketicilerin gıda güvenliği konusunda bilgi durumlarını belirlemek ve çeşitli kişisel tercihlerini tespit etmek amacıyla Çanakkale ili merkezinde 255 tüketiciyle yüz yüze anket uygulanarak yapılmıştır. Sonuçlar Doğrusal Olmayan Kanonik Korelasyon Analizi (DOKKA) ve oransal dağılım, frekans tabloları oluşturularak açıklanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre tüketicilerin gıda güvenliği konusunda bilgi kaynaklarının en fazla oranda internet ve sosyal medya siteleri olduğu, gıda alışverişlerinde en çok promosyonlu satışlardan etkilendikleri, gıda ürünlerinde en fazla cam ambalajın tercih edildiği, tüketicilerin yaklaşık %77' sinin tükettiği gıdaları geçmiş yıllara göre daha az güvenilir buldukları, tüketicilerin büyük çoğunluğunun (%85) tamamen güvenilir ve denetlenmiş olduğuna inandığı gıdalar için fazladan ödeme yapmaya razı olduğu ve fazladan ödeme yapmaya razı olan tüketiciler içersinden %30' unun %20 oranında daha fazla ödeme yapmaya razı olduğu araştırma bulguları arasındadır. Tüketicilerin kırmızı et, tavuk ve hindi eti, balık, taze ve kuru meyve-sebze, ekmek dışındaki gıda ürünlerini satın alırken süpermarketleri tercih ettiği gözlenmiştir. Yapılan doğrusal olmayan kanonik korelasyon analizinde 18-25, 26-45 yaş gruplarındaki düşük gelirli erkeklerin, gıda güvenliği konusunda bilgi sahibi olmadıkları ve vii Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından gıda güvenliği kapsamında yapılan uygulamaları takip etmedikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Food safety is one of the most recent and important issues in our age. The reason for this is the rapid population increase in the world, lack of education, unconsciousness, practices that are harmful to nature and human health, economic inadequacies, misconduct and practices of food manufacturers and many reasons such as the problems caused by public health. This research was carried out in Çanakkale province by using face to face questionnaires with 255 consumers in the center of Çanakkale in order to determine the information status of consumers about food safety and to determine their personal preferences. Results the nonlinear canonical correlation analysis (DOKKA) and proportional distribution are explained by creating fractal tables. According to the results of the research, it is seen that the information sources of consumers about food safety are mostly internet and social media sites, they are influenced by the most promotional sales in food shopping, glass packaging is preferred in food products, They found that the majority of consumers (85%) were willing to pay extra for the food they believed to be completely reliable and supervised, and 30% were willing to pay 20% more who were willing to pay extra. Consumers preferred supermarkets when buying food products other than red meat, chicken and turkey meat, fish, fresh and dried fruits and vegetables and bread. In the nonlinear canonical correlation analysis, it was found that low-income men in the 18-25, 26-45 age groups were not knowledgeable about food safety and did not follow the practices made in the scope of food safety by the Ministry of Agriculture and Forestry.