Hastane okullarına giden süreğen hastalığı olan çocukların sağlıkla ilgili yaşam kalitesi düzeyleriyle öğretmen ve çocukların bu okullar hakkındaki görüşleri
Health-related life quality levels of children with chronic diseases attending hospital schools and teachers' and children's views about these school
  1. Tez No: 602943
  2. Yazar: İMGE YURDABAKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VESİLE YILDIZ DEMİRTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmada süreğen hastalığı nedeniyle hastanede yatarak tedavi gören ve bu sırada hastane okulunda/sınıfında eğitimini sürdüren öğrencilerin yaşam kalite düzeyleri bazı değişkenlere göre karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Ayrıca bu öğrencilerin ve öğretmenlerinin okullarla/sınıflarla ilgili görüşleri nitel yollarla alınmış ve analiz edilmiştir. Araştırma İzmir'de bulunan üç hastane okulunda/sınıfında gerçekleştirilmiş, araştırmanın örneklemi yaşları 7-16, sınıfları 1-11 arasında değişen toplam 100 öğrenci (kız=56; erkek=44) ve yedi öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmanın nicel verileri KINDL çocuklar için sağlıkla ilgili yaşam kalitesi ölçeğiyle, nitel verileri ise öğretmen ve öğrenciler için araştırmacı tarafından hazırlanan görüşme soruları aracılığı ile toplanmıştır. Nicel verilerin çözümünde t istatistiği, varyans analizi, Kruskal-Wallis, Mann-Whitney U testi ve Pearson Çarpım Momentler Korelasyon tekniğinden yararlanılmış; nitel verilerde ise yazılı sorulara verilen yanıtların ortak temalarını saptayıp frekans ve yüzdelerinin hesaplanması yoluna gidilmiştir. Araştırmanın sonuçları öğrencilerin cinsiyetlerine göre yaşam kalite düzeyleri arasında anlamlı fark olmadığını gösterirken, yaş, sınıf, yatış süreleri ve yatış kliniklerine göre yaşam kalite düzeyleri arasında anlamlı farkların olduğunu göstermiştir. Öğrencilerin yaş ve sınıf düzeyleri ile özsaygı ve okulla ilgili yaşam kalite düzeyleri ayrıca, hastanede yatış süreleri ile arkadaş konusundaki yaşam kalite düzeyleri arsında negatif ve anlamlı ilişkiler bulunurken, öğrencilerin hastanede yatış süreleri ile aileyle ile ilgili yaşam kalite düzeyleri arasında da pozitif ve anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Öğrenciler yazılı sorulara verdikleri cevaplarda ağırlıklı olarak, hastane okulunda/sınıfında ders çalıştıklarını, ödev yaptıklarını ve test çözdüklerini, bilgisayar ve zeka oyunları oynamayı sevdiklerini, sıkılmadıklarını ve bu okulların kendilerine yardımcı olduğunu belirtirken; öğretmenler, çocuklara ve ailelerine karşı yararlı hissetmenin manevi olarak haz verdiğini, çocukların eğitim almak istememelerini, okulda öğrenci açısından değişkenliğin yaşanmasını ve uyum problemleri yaşamalarını da bu okulların olumsuzluğu olarak değerlendirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The present study investigated the life quality levels of students, who have inpatient treatment at hospitals due to a chronic disease and continue their schooling at the hospital school/class, comparatively according to several variables. Also, the opinions of students and their teachers on those schools/classes were collected and analyzed with qualitative methodology. The research was conducted at three hospital schools/classes located in Izmir; the sample comprises of 7 teachers and 100 students (female=56, male=44), ages of whom ranged from 7-16 and classes of whom were from 1 to 11. KINDL, health related life quality scale for kids, was used to collect the quantitative data and qualitative data were collected via interview questions prepared by the researcher herself for the students and the teachers. t statistics, variance analysis, Kruskal-Wallis, Mann-Whitney U test and Pearson Product Moment Correlation technique were used in the analysis of quantitative data, whereas in the analysis of qualitative data, for the answers given to written questions, common themes were identified, frequency and percentages were calculated. While the research findings showed to no significant difference in students' life quality levels according to gender; age, class level, duration of treatment and hospitalization were found to exhibit significant difference on life quality levels. Negative significant relationships were found between age, class level and self-esteem and school related life quality level, and also duration of treatment and life quality level on friendship; on the other hand, positive significant relationships were observed between duration of treatment and family related life quality levels. Considering their answers to written questions, students predominantly stated that they studied, did their homework and worked on tests at hospital schools/classes, that they liked playing computer and intelligence games and they were not bored and that they believed in the assistance those schools provided; teachers expressed that they were morally delighted to help the kids and their families, however they surfaced some unfavorable issues like kids' reluctance towards schooling, having student variation at schools/classes and kids having adaptation problems.