Kordon kanında çinko düzeyi ve fetüse olası etkileri
Zinc level in cord blood and possible effects on fetus
  1. Tez No: 602946
  2. Yazar: ELİFNUR ARAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILMAZ ALTUNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma Karabük Özel Medikar Hastanesine doğum için başvuran gebelerin kordon kanında çinko düzeyini belirleyerek fetüse olası etkilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve analitik tipte olan bu çalışma 01.09.2018- 01.09.2019 tarihleri arasında Karabük Özel Medikar Hastanesinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemi hastaneye doğum yapmak için başvuran anlama ve konuşma problemi olmayan, Türkçe konuşup anlayabilen ve araştırmayı kabul etmiş 50 gebeden oluşmuştur. Araştırma için veri toplanması; hem yüz yüze anket formu yöntemi ile hem de kordon kanı göbek kordonu klemplendikten sonra yenidoğan bakımı esnasında (yenidoğanın sağlık problem yok ise) kordonunun arter kısmından 5-10 ml kan alınarak eser element tüplerine (EDTA içermeyen) yavaşça aktarılarak elde edilmiştir. Kordon kanında çinko düzeyini Kolorimetrik yöntemle Rel Assay Diagnostics / TURKEY ile analizi yapılmıştır. Ayrıca kordon kanı çinko düzeyi ile bağımsız değişkenler arasındaki ilişki nonparametrik dağılım gösterdiğinden, elde edilen veriler yüzdelik, aritmetik ortalama, frekans dağılımları ile değerlendirilmiş ve kıyaslamalarda Kruskal Wallis H Testi ve Mann Whitney U Testi kullanılmıştır. Araştırmada gebelerin yaş ortalaması 30,08 ± 4,53 bulunmuştur. Çalışmamızda kordon kanı çinko düzeyinin ortalama 97,71±19,82 μg/dl olduğu belirlenmiştir. Maternal yaş ile çinko düzeyi arasında orta dereceli, pozitif yönlü ve istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki bulunmuştur (rs=0,34; p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the zinc level in cord blood of pregnant women who were applied to Karabük Private Medikar Hospital for birth and to investigate possible effects on fetus. This descriptive and analytical study was conducted between 01.09.2018 and 01.09.2019 at Karabuk Private Medikar Hospital. The samples study consisted of 50 pregnant women who admitted to the hospital for giving birth, who had no understanding and speech problems, could speak and understand Turkish and accepted the study. Data collection for research; both the face-to-face questionnaire method and cord blood umbilical cord clamped after the neonatal care (if there is no health problem of the newborn) 5-10 ml of blood from the arterial part of the cord was obtained by transferring slowly into trace element tubes (without EDTA). Zinc level in the cord blood was analyzed by the Rel Assay Diagnostics / TURKEY. In addition, since the correlation between cord blood zinc level and independent variables was nonparametric, the data obtained were evaluated with percentage, arithmetic mean, frequency distributions and Kruskal Wallis H Test and Mann Whitney U Test were usedforcomparisons. The mean age of the pregnant women was found to be 30.08 ± 4.53. In our study, cord blood zinc level was found to be 97.71 ± 19.82 μg / dl. A moderate, positive and statistically significant relationship was found between maternal age and zinc levels (rs=0.34;p 0.05).