Geç preterm bebeklerde metabolik kemik hastalığı sıklığı
Metabolic bone disease in late preterm infants
- Tez No: 570708
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA SELVA BİLGEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Prematüre bebeklerde metabolik kemik hastalığı sıklığı gebelik haftasının düşüklüğüne paralel olarak artar. Metabolik kemik hastalığı etiyolojisinde pek çok neden rol oynasa da, en önemli nedenler protein ve minerallerin eksikliği olarak bilinmektedir Kemik mineralizasyonunda rol oynayan D vitamini, kalsiyum, fosfor, magnezyum ve çinko gibi mineraller gebeliğin özellikle son trimesterinde plasental yolla fetusa geçer ve depolanır. Son trimestiri tamamlamadan doğan geç preterm bebeklerde (340/7- 366/7 gebelik haftası) MKH gelişebileceği öngörülebilir. Özellikle stabil ve gestasyon haftası 35 haftanın üzerinde olan bebekler anne yanında izlenmekte, metabolik kemik hastalığına yönelik taranmadan taburcu edilmektedirler. Bu bebeklerde MKH sıklığı bilinmemektedir. Bu nedenle çalışmamızın amacı geç preterm bebeklerde kemik mineralizasyonunu ortaya koymak ve metabolik kemik hastalığı sıklığını belirlemektir. İkincil hedefimiz ise geç pretermlerdeki D vitamini ve mineral eksikliğinin annenin D vitamini ve mineral eksikliği ile ilişkisini ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Haziran 2018- Mayıs 2019 tarihleri arasında doğan geç preterm (gebelik haftası:34 0/7-36 6/7) AGA bebekler ve anneleri (n:31) ile term AGA (gebelik haftası: 38 0/7- 40 6/7) bebekler (n:39) çalışmaya dahil edildi. Bilinen doğumsal kalp hastalığı, kromozom anomalisi, asfiktik doğum hikayesi, intrauterin gelişme kısıtlılığı olan bebekler, pre-eklamptik, koryoamniyonitli anne bebekleri ve herhangi bir kronik hastalığı olan annelerin bebekleri çalışma dışında bırakıldı. Çalışmaya dahil edilen bebeklere ve annelerine ait bilgileri içeren form dolduruldu ve tüm bebeklerin fizik muayeneleri yapılarak, antropometrik ölçümleri kayıt edildi. Term ve geç preterm bebeklerden doğum anında umbilikal kord kanından kan örneği alındı. Geç preterm bebeklerin annelerinden de doğum öncesi serum örnekleri alındı. Geç preterm bebeklerden posnatal 4. ayda serum örneği alındı ve tüm örneklerden Ca, P ve Mg düzeyleri, ALP aktivitesi, 25(OH)D vitamin düzeyleri, osteokalsin ve PTH düzeyleri çalışıldı. Geç pretermlerde kord kanı, term bebeklerde ve geç pretermler posnatal 4. ayda sırasıyla serum Ca
Özet (Çeviri)
Objective: The incidence of metabolic bone disease (MBD) of prematurity increases at younger gestational ages. Although many factors are involved in the etiology of metabolic bone disease, deficiencies of protein and minerals are known as the most important causes. Vitamin D, calcium, phosphorus, magnesium and zinc which are involved in bone mineralization, are transmitted by the placenta to the fetus and stored, especially in the last trimester of pregnancy. It can be predicted that MBD may develop in late preterm babies who are born before completing the last trimester (34 0/7- 36 6/7 gestational week). Especially, stable babies with a gestational age above 35 weeks are being followed up at the side of their mothers and being discharged without screening for metabolic bone disease. The frequency of MBD is not known in these babies. Therefore, in this study, we primarily aimed to demonstrate bone mineralization and to determine the incidence of metabolic bone disease in late preterm babies. Our secondary objective was to demonstrate the relationship of vitamin D and mineral levels in late preterm babies and their mothers. Material and Method: Late preterm AGA babies (34 0/7-36 6/7 gestational weeks) born between June 2018 and May 2019 and their mothers (n:31), and term AGA (38 0/7- 40 6/7 gestational weeks) babies (n:39) were included in the study. Babies who had known congenital heart disease, chromosomal anomaly, history of birth asphyxia and intrauterine growth retardation, and babies of the mothers who had pre-eclampsia, chorioamnionitis and any chronic disease were excluded from the study. The forms including the data of the babies and mothers who were included in the study, were filled in, physical examination was performed in all babies and the anthropometric measurements were recorded. Umbilical cord blood samples were obtained at the time of delivery from the babies who were included in the study. Serum samples were obtained before delivery from the mothers of late preterm babies. Serum samples were obtained from the late preterm babies also at the postnatal 4th month and Ca, P and Mg levels, ALP activity, 25(OH) D vitamin, osteocalcin and PTH (parathyroid hormone) levels were measured in all samples. Hypocalcemia and hypophosphatemia were defined as a calcium and phosphor level below 6,2 / 4.5 mg/dl and 7,6 / 4.5mg/dL in late preterm and term babies, respectively. At the postnatal 4th month calcium level below 9 and apd a phosphor level below 4mg/dl was considered low for late preterms. In all babies, a Mg level less than1,5 mg/dl was considered hypomagnesaemia SPSS 17.0 statistical program was used in statistical analysis of the data. Results: The mean gestational week and birth weight in the late preterm babies who were included in the study were found to be 35,8±0,7 weeks and 2704,0 ± 444,8 grams, respectively, whereas the same values were found to be 39,0 ± 0,8 weeks and 3280,1 ± 331,4 grams, respectively, in the term babies.