Ergenlerin beslenme davranışlarının sağlık davranışı etkileşim modeli doğrultusunda değerlendirilmesi
Evaluation of nutritional behaviours in adolescents in line with the interaction model of health behaviour
  1. Tez No: 602974
  2. Yazar: DUYGU DENİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLCAN KAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çalışma Sağlık Davranışı Etkileşim Modeli doğrultusunda ergenlerin beslenme davranışlarını ve BKİ değerlerini etkileyen faktörleri araştırmak amacıyla tanımlayıcı olarak gerçekleştirildi. Çalışmada, İstanbul Üsküdar İlçesinde Üsküdar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde öğrenim gören 1232 öğrenciden, çalışmaya katılmayı kabul eden 1093 kişiden oluşmuştur. Ergenlerin ilk aşamada boy ve kilo ölçümleri yapılmış olup, ikinci aşamada öğrenciler 16 sorudan oluşan tanıtıcı bilgiler ve Yeme Tutum Testi'inden oluşan anket sorularının cevaplanması istenmiştir. Elde edilen veriler ise bilgisayar ortamında değerlendirilerek Kruskal Wallis H Testi, Mann Whitney U Testi ve ki kare testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was conducted as a descriptive study in order to investigate the factors affecting nutritional behaviors and BMI values of adolescents in line with Health Behavior Interaction Model. The study consisted of 1232 students attending Üsküdar Vocational and Technical Anatolian High School in Üsküdar District of Istanbul and 1093 students who agreed to participate in the study. Height and weight measurements were made in the first stage of the adolescents. In the second stage, the students were asked to answer the questionnaire consisting of 16 questions and the Eating Attitude Test. The data obtained were evaluated by computer and Kruskal Wallis H Test, Mann Whitney U Test and chi-square test were used.