Hamile kadınların beklentilerine yönelik giysi tasarımlarının oluşturulması
Creating clothing designs for the expectations of pregnant women
  1. Tez No: 602973
  2. Yazar: HANDE ECEM BULUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEYREM ARGA ŞAHİNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Hamilelik dönemi, doğum öncesinde ve sonrasında yaşanan fizyolojik, psikolojik, sosyal değişimler ve vücut görüntüsünde yaşanan değişiklik nedeniyle önemli ve özel bir süreçtir. Bu süreç hamile kadınların değişen vücut yapısına uygun giysi bulmakta zorlanmasına neden olmaktadır. Hamile kadınlar bu süreçte giysilerin içinde güzel görünmek ve kendilerini rahat hissetmeleri oldukça önemli olmaktadır. Bu doğrultuda hamile kadınların hamilelik döneminde giysiye ilişkin yaşadıkları problemleri ve hamile giysilerinden beklentilerini belirleyerek bu beklentiler doğrultusunda giysi tasarımları oluşturulması amaçlanmaktadır.Tarama yönteminin kullanıldığı araştırmanın evrenini, Ankara ilinde yaşayan hamile kadınlar, örneklemini ise random yöntemi ile seçilen 247 hamile kadın oluşturmaktadır. Hamile kadınların giysilerden beklentilerini belirlemek amacıyla anket hazırlanmıştır. Anket sonucunda elde edilen veriler istatistiksel yöntemlerden faydalanılarak analiz edilmiş ve tablolar üzerinden yorumlanmıştır. Araştırmada sonucunda, hamile kadınların giysi tercihleri ve giysilerden beklentileri belirlenerek, modüler moda yaklaşımı ile yeni giysi tasarımları oluşturulmuştur. Giysi tasarımları, hamile giysi üretimi yapan hazır giyim firmalarının hedef kitlelerine uygun koleksiyon hazırlaması bakımından önemli görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Pregnancy is an important and special process due to the physiological, psychological and social changes experienced before and after birth and the changes in body image. This process makes it difficult for pregnant women to find suitable clothing for the changing body structure. Pregnant women in this process to look beautiful and comfortable in clothes is very important.In this direction, it is aimed to determine the problems of pregnant women during pregnancy and their expectations from the garments and to create garment designs in line with these expectations. The population of the study was the pregnant women living in Ankara and 247 pregnant women were selected randomly. A questionnaire was prepared to determine the expectations of pregnant women from clothes. The data obtained from the questionnaire were analyzed by using statistical methods and interpreted on the tables. As a result of this research, the clothes preferences of pregnant women and their expectations from the clothes were determined and new clothes designs were created with modular fashion approach. Garment designs are considered important in terms of preparing collections suitable for the target audiences of the ready-made clothing companies producing pregnant clothes.