An examination of organizational citizenship behaviour in a higher education institution
Yükseköğretim kurumunda örgütsel vatandaşlık davranışının incelenmesi
- Tez No: 602984
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGUN GÖKTÜRK AĞIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Akademik ortamda öğretim üyelerinin üstlendiği görev ve sorumluluklar etkileşimde bulundukları dinamiklerle açıklanabilir. Algılanan görev tanımları ve gerçekleştirilen fazladan rol davranışları örgütsel ve bireysel açılardan ele alınması gereken bir tartışma konusu olmuştur. Bu çalışmanın amacı öğretim üyelerinin örgütsel etmenler göz önünde bulundurarak geliştirdikleri mesleki kimliklerinin örgütsel vatandaşlık davranışlarına nasıl yansımaları olduğunu incelemektir. Bu amaçla çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden tek bir vaka çalışması yaklaşımı Türkiye'de yer alan bir devlet üniversitesinde 2018-2019 akademik yılı içerisinde uygulanmıştır. On bir öğretim üyesiyle gerçekleştirilen görüşmeler ile kişisel bilgi formu ve 2018-2022 yılları için kurum tarafından hazırlanmış stratejik planlama elektronik dokümanı veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçları öğretim üyelerinin bireysel ve örgütsel etmenler ile geliştirdikleri mesleki kimliklerinin algıladıkları görev tanımlarının dışında gösterdikleri örgütsel vatandaşlık davranışlarına yansımaları olduğunu göstermektedir. Örgütsel değerler ve hem iş arkadaşları hem de örgütün kendisi ile geliştirdikleri karşılıklı ilişkiler, iş pratiklerini şekillendirmektedir. Öğretim üyelerinin biçimsel rol ve fazladan rol davranışlarını tanımlamalarındaki bireysel ve örgütsel algıları ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The responsibilities and tasks the university faculty members undertake can be explained by their interaction with the dynamics in an academic setting. It is under discussion how they perceive their duties and discretionary behaviours, which requires a thorough investigation of both organizational and individual issues to be addressed. This present study aims to describe the perspectives of academicians towards their profession reflecting their accounts on defining, explaining, and the motives of exhibiting the organizational citizenship behaviours taking into consideration the organizational context. The current study undertakes a single case design conducted in 2018-2019 academic year using a qualitative research method in one of the public universities in Turkey. The personal information form was used and semi-structured interviews were conducted with eleven faculty members. Electronic public document which is the strategic plan for the years of 2018-2022 was used as the third data collection tools. The results of the study suggest that the professional identity that the faculty members build based on individual and organizational characteristics underlie their perceptions of organizational citizenship behaviours. The perceived organizational values and the reciprocal relations with the colleagues and the organization itself form how they define in-role and extra-role behaviours displayed in a variety of academic work situations.