Investigating the photoinitiated polymerization kinetics of thioxanthone acetic acid derivatives: A computational study
Tiyokzanton asetik asit türevlerinin fotobaşlatılmış polimerizasyon kinetik özelliklerinin incelenmesi: Hesapsal bir çalışma
- Tez No: 602999
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞARON ÇATAK, PROF. DR. VİKTORYA AVİYENTE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, iki farklı çok iyi bilinen fotobaşlatıcı tipi olan Tek-Bileşenli Tip II ve geleneksel Tip II fotobaşlatıcıların başlatma reaksiyonlarının kinetik ve termodinamik parametreleri incelenmiştir. Tüm hesaplamalarda Yoğunluk Fonksiyonel Teorisi (DFT) kullanılmıştır. Tiyokzanton asetik asit bazlı fotobaşlatıcılara en uygun yöntem teori düzeyinin değerlendirilmesi ile belirlenmiştir. Tiyokzanton asetik asit türevlerinin soğurma spektrumları Zamana-Bağlı Yoğunluk Fonksiyonel Teorisi (TD-DFT) kullanılarak oluşturulmuştur. Dinamik ve titreşimsel etkiler Wigner dağılım metodu ile hesaplamalara dahil edilmiştir. Hesaplanan soğurma spektrumları tiyokzanton asetik asit türevlerinin deneysel soğurma spektrumları ile karşılaştırılmıştır. Elektronik geçişlerin doğasını anlamak için Doğal Geçiş Orbitalleri (NTO) oluşturulmuş ve Phi-S belirteci değerleri hesaplanmıştır. Reaksiyon ortamında aynı anda bulunan halka içi ve halka dışı tiyokzanton asetik asit bazlı radikallerin rekabeti incelenmiştir. Ayrıca fenil asetik asit bazlı radikaller ile tiyokzanton asetik asit bazlı radikallerin başlatma etkinlikleri kinetik ve termodinamik parametreleri ile kıyaslanmıştır. Radikal reaktifliğinin belirlenmesi amacıyla spin yoğunlukları ve radikal Fukui fonksiyonları hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we have investigated the kinetic and thermodynamic parameters of the initiation reactions of two well-known photoinitiator types; One-Component Type II and conventional Type II. Density Functional Theory (DFT) has been used in all calculations. The most suitable methodology for thioxanthone acetic acid based photoinitiators has been chosen by assessing the level of theory. Absorption spectra of thioxanthone acetic acid derivatives have been generated by Time-Dependent Density Functional Theory (TD-DFT). Dynamic and vibrational effects have been included in the calculations by including the Wigner methodology. Calculated absorption spectra have been compared with the experimental absorption spectra of thioxanthone acetic acid derivatives. In order to understand the nature of electronic transitions, Natural Transition Orbitals (NTOs) have been generated and the Phi-S index values have been calculated. Competition between the thioxanthone acetic acid based exocyclic and endocyclic radicals, which co-exist in the reaction media, have been evaluated. Furthermore, initiation efficiencies of phenyl acetic acid based radicals and thioxanthone acetic acid based radicals have been compared in terms of their kinetic and thermodynamic parameters. In order to assess the radical reactivity, spin densities and radical Fukui functions have been calculated.