Authenticated quality of service aware routing in software defined networks
Kimlik doğrulama tabanlı hizmet kalitesi farkında yönlendirme
- Tez No: 603009
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ALAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Geleneksel ağlar için hizmet kalitesi farkında yönlendirme günümüzde dahi çözülemeyen bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun başlıca sebebi geleneksel ağ mimarilerinin yeterince esnek olmayışıdır. Yazılım tabanlı ağlar programlanabilir merkezi kontrol birimi kullanarak esnek bir mimari sağlamaktadırlar. Bu nedenle, yazılım tabanlı ağlar hizmet kalitesi farkında yönlendirme uygulamaları için en uygun ağ mimarisidir. Fakat ağda oluşabilecek herhangi bir güvenlik açığı kullanıcıların hizmet kalitesini olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle, hizmet kalitesi farkında yönlendirme uygulamaları kimlik doğrulama mekanizmasına ihtiyaç duyar. Bu tezde, Kimlik Doğrulama Tabanlı Hizmet Kalitesi Farkında Yönlendirme sistemini öneriyoruz. Önerilen sistem, kimlik doğrulama uygulaması ve yönlendirme uygulaması adında iki uygulamadan oluşmaktadır. Kimlik doğrulama uygulaması kullanıcıların özelliklerine bağlı olarak kullanıcıların kimliklerini doğrular. Yönlendirme uygulaması ise kimliği doğrulanmış kullanıcıların yüksek kalite yönlendirme hizmeti almasını sağlar. Bu tezde, ayrıca, önerilen sistemin uygulanabilirliğini göstermek için güvenlik ve performans analizleri de sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Quality of Service (QoS) aware routing is an ongoing and major problem for traditional networks since they are not able to manage network traffic for an immense variety of users due to their inflexible and static architectures. Software Defined Networking (SDN) has emerged to remove these limitations by separating the control plane and the data plane to provide centralized control with the help of programmable controllers. Such improvements also make SDN more flexible than traditional networks in terms of achieving QoS-aware routing. However, providing QoS-aware routing in SDN without using any security mechanism may become a challenging issue. For instance, malicious users in the network may escalate their privileges to monopolize resource utilization. The provision of an authentication mechanism that jointly works with QoS-aware routing is expected to solve the issue. In this thesis, we propose an Authenticated QoS-Aware Routing (AQoSAR) for Software Defined Networks to determine routing paths of a single user and a group of users in an authenticated manner. AQoSAR consists of the authentication application and the routing application. In the authentication application, we employ Ciphertext Policy Attribute Based Encryption since it easily operates with a huge variety of users by defining attributes such as QoS-aware routing metrics. In the routing application, we propose a routing approach based on a metric list rather than a single metric for determining the QoS level of users. To show the applicability of AQoSAR, the security analysis and the performance analysis are presented.