Modeling the catalytic effect of transition metal complexes in water oxidation and hetero-diels-alder reactions
Su oksidasyonu ve hetero dıels-alder tepkımelerinde geciş metal komplekslerinin katalitik etkisinin modellenmesi
- Tez No: 603010
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞARON ÇATAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
İki bölümden oluşan bu tezde, inorganik ve organik kimya alanlarında geçiş metallerinin kimyasal reaksiyonlar üzerindeki katalitik etkisi Yoğunluk Fonksiyonel Teorisi kullanılarak ele alındı. İlk bölümde, mononükleer rutenyum bazlı su oksidasyon katalizörleri ve bunların operasyonel su oksidasyon mekanizmaları Yoğunluk Fonksiyoneli Teorisi (DFT) hesaplamaları ile modellendi. Mononükleer rutenyum bazlı katalizörler için reaksiyon mekanizma döngülerinin hesaplamalı karşılaştırması, hangi faktörlerin reaksiyon yollarını etkileyebileceğini anlamak amacıyla ele alındı. Geometrik ve elektronik faktörler göz önüne alınarak yapı ve aktivite ilişkisi tartışıldı. İkinci bölümde, ftalazin ve siloksi alkilin gümüş ile katalizlenmiş ters elektron talebi Diels-Alder(IEDDA) tepkimesi, geçiş metal komplekslerinin bu tepkime üzerinde-ki etkisi gösterilerek Yoğunluk Fonksiyoneli Teorisi (DFT) hesaplamaları ile modellendi. Gümüş(I) tarafından katalizlenen sistem için önerilen operasyonel mekanizmaların detaylı bir şekilde incelenmesinin yanı sıra, katalize edilmemiş reaksiyon, geçiş metali bazlı katalizörün etkisini vurgulamak için modellendi. Ek olarak, gümüş bazlı katalizörün etki şekli ve bunun reaksiyonun bölgesel seçiciliği ve özgüllüğü üzerindeki etkisi gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation is composed of two parts, the catalytic effect of transition metals on chemical reactions in the fields of inorganic and organic chemistry has been handled by utilizing Density Functional Theory. In the first part, mononuclear ruthenium-based water oxidation catalysts (WOC) and their operative water oxidation mechanisms have been modeled by means of DFT calculations. Computational comparison of the reaction mechanistic cycles for the mononuclear ruthenium based catalysts are investigated in order to understand which factors can affect their reaction pathways and in particular favor one of the two mechanisms. By taking geometrical and electronic factors into account, the structure/activity relationship has been discussed. In the second part, the effect of transition metal catalysis in inverse electron demand Diels-Alder (IEDDA) reactions, focusing on silver-catalyzed IEDDA reaction of phthalazine and siloxy alkyne, were modeled utilizing DFT calculations. Along with detailed elaboration of proposed operative mechanisms for the silver-catalyzed system, uncatalyzed reaction has been modeled to emphasize the effect of transition metal-based catalyst. In addition, the mode of action for the silver-based catalyst as well as its effect on the regioselectivity/specificity of the reaction have been demonstrated.