İş hukukunda rekabet yasağı
Prohibition of competition in labor law
  1. Tez No: 603036
  2. Yazar: ÇİĞDEM KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURŞEN CANİKLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
İş ilişkisi esnasında işçi işverenin işiyle ilgili müşteri çevresi, üretim ve ticaret sırları gibi kıymetli ve gizli bilgilere ulaşabilmektedir. Bu durum işveren açısından büyük bir risk oluşturmaktadır. Zira işçi bu bilgileri kendi çıkarı yahut rakip firmaların çıkarı için kullanabilir. Bu hakkaniyete aykırı sonucu önlemek için kanun koyucu bir takım kurallar öngörmüştür. Türk Borçlar Kanunu'nun 396. Maddesinde sadakat borcu düzenlenmiştir ve bu maddede işçinin çalıştığı süre boyunca üçüncü şahıslar için yahut kendi adına işvereniyle rekabet teşkil edecek bir çalışma içine giremeyeceği belirtilmiştir. Ancak sadakat borcu iş sözleşmesinin sona ermesiyle birlikte sona erdiğinden, işçinin işvereniyle rekabet etmesini ve işverenin haklı menfaatlerini korumak adına, TBK m. 444-447 hükümlerine konu kurallar ve sınırlamalar kapsamında tarafların rekabet yasağı sözleşmesi yapmasına izin verilmiştir. Çalışmamızda, rekabet etmeme borcunu ve rekabet yasağı sözleşmesini datylı şekilde inceledik. İşçi ve işverenin menfaatleri arasında denge sağlayabilmek için kanun koyucu tarafından rekabet yasağı sözleşmesi için sıkı geçerlilik koşulları öngörülmüştür. İlgili hükümleri Yargı kararları ve akademik görüşler çerçevesinde inceleyerek konuyla ilgili görüş ve eleştirilerimizi sunmaya çalıştık. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır: İlk bölümde, rekabet ve rekabet yasağı kavramları ve haksız rekabet gibi ilgili kavramlar ile mevzuatımızdaki rekabete ilişkin düzenlemeler irdelenmiştir. İkinci bölümde, işçinin iş sözleşmesi esnasında rekabet etmeme borcu sadakat borcu ile bağlantılı olarak incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, rekabet yasağı sözleşmesi incelenmiştir. Bu sözleşmenin şartları, sözleşmenin ihlalinin sonuçları, cezai koşullar ve görevli mahkeme problemi gibi hususlar ayrıntılı olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
During the employment relationship an employee may obtain secretive and valuable information such as customer network, manufacturing and trading secrets regarding employer's business. This situation creates a huge risk for employer, since the employee may use such information in favor of his/her own interests or for rival companies' interest. In order to prevent such unjust result law maker has prescribed provisions. The duty of loyalty regulated within Turkish Code of Obligations article number 396 and this article states that for the duration of the employment relationship, the employee can not work for third parties or can not be self-employed if such work is in competition with his/her employer. Since the duty of loyalty expires with the expiry of the employment contract, in order to prevent the employee competing with employer and protect the employer's legitimate interests, it is permitted to act a non-compete agreement between employer and employee within the certain terms and limits subject to articles 444-447 of the Turkish Code of Obligations In this study, we examined the non-compete obligation and non-compete agreement throughly. In order to balance the interests of the employee and employer, law maker prescribed strict validity conditions for non-compete agreement. We tried to examine the relevant articles in light of Supreme Court decisions and academic views and submit our view and critics regarding the subject. Our study consists of three sections: In the first section, the concepts of competition and prohibition of competition, related concepts such as unjust competition and regulations about prohibition of competition in our domestic legislation are discussed. In the second section, non-compete obligation of employee during the employment contract is examined in relation with the duty of loyalty. In the third section, non-compete agreement is examined. Conditions of this agreement, results of breaching non-compete agreement, penalty clauses, jurisdiction problem etc. issues are discussed in detail.