İş sözleşmesinde rekabet yasağı kaydı
Non-competition clausule in the labour contract
- Tez No: 317607
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA OKUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 540
Özet
Rekabet yasağı kaydı, işçi ve işveren arasında akdedilen bir sözleşmedir. Bu sözleşme, işçiye iş ilişkisi sonrası işverenle rekabet etmeme borcu yüklemektedir. Bununla birlikte, sözleşme sonrası rekabet yasağı işçinin çalışma özgürlüğünü kısıtlamaktadır. Türk Borçlar Kanunu, rekabet yasağı kaydının geçerliliğini ve bağlayıcılığını bir dizi koşula bağlama, yasağın kapsamını sınırlandırma ve rekabet etmeme borcuna aykırılığa bağlanan yaptırımları hafifletme gibi tekniklerle işçinin çalışma özgürlüğünü korumayı ve zıt menfaatler arasında uygun bir denge kurmayı amaçlamıştır. Türk hukukunda, işverenin karşı edim üstlenmesi rekabet yasağı kaydının geçerlilik koşulu değildir. Ancak olması gereken hukuk (de lege ferenda) bakımından rekabet yasağı kaydının geçerliliği, işverenin, işçinin son ücretinin en az %50'si kadar bir karşı edim üstlenmesi koşuluna bağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
The non-competition clausule is an agreement entered into by and between the employee and the employer. This contract puts the employee under the obligation of not to compete with the employer following the completion of the labour contract on the employee. Nonetheless non-competition clausule restricts employee?s liberty of labour. Turkish Law of Obligations targets to protect the employee?s liberty of labour and establish an appropriate balance between the conflicting interests by the help of the techniques such as subjecting the validity and binding feature of non-competition to a series of conditions, limiting the scope of the prohibition and relieving the sanctions applicable to contradiction with the obligation of non-competition. Assumption of a financial compensation by the employer is not a requirement for validity of the non-competition clause in the Turkish law. However, validity of the non-competition clause in respect of required law should be based on the condition that the employer assumes financial compensation at least at the rate of 50% of the recent salary of the employee