İş hukukunda rekabet yasağı sözleşmeleri
Non-compete agreements in labor law
  1. Tez No: 574125
  2. Yazar: BÜŞRA UYSAL TUNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
İşçi çalıştığı süre boyunca işletmenin gerek teknik gerek ekonomik bakımdan üretim, pazarlama ve müşteri ilişkileriyle ilgili bilgilere sahip olmaktadır. İşçinin, sözleşmenin devamında veya sona ermesinden sonra bu bilgileri, kendi çıkarları doğrultusunda veya işvereniyle rakip işletmeler nezdinde kullanma ihtimali bulunmaktadır. Bu husus ise, işverenin menfaatlerine zarar vereceğinden, yasayla bazı koruma önlemleri getirilmiştir. Bunlardan ilki, iş sözleşmesinin devamı sırasında, sadakat borcunun uzantısı olarak işçinin rekabet etmeme borcudur. İş sözleşmesinin sona ermesiyle birlikte işçinin rekabet etmeme borcu da sona erecektir. Bu sebeple, iş sözleşmesinin sona ermesinden sonra işçinin rekabet teşkil edebilecek eylemlerde bulunmasını engellemek amacıyla, TBK. m.444vd. gereğince, rekabet yasağının belirli koşullar ve sınırlar çerçevesinde düzenlenmesine imkan verilmiştir. Bu bağlamda, iş sözleşmesinin sona ermesinden sonra işçinin belirli koşul ve sınırlar çerçevesinde eski işvereni ile rekabet etmesi engellenebilecektir. Çalışmamızda da, öncelikle rekabet etmeme borcu ve rekabet yasağı sözleşmesi kavramları incelenmiş, esas itibariyle TBK. m.444 vd. kapsamında iş sözleşmesinin sona ermesinden sonraki dönem için düzenlenen rekabet yasağı sözleşmesi kapsamında inceleme yapılmıştır. İşçi ve işverenenin menfaatlerini dengelemek adına, TBK. m.444vd. gereğince rekabet yasağı sözleşmesi sıkı geçerlilik koşullarına ve sınırlandırmalara tabi tutulmuştur. Bu kapsamda da yasanın öngördüğü koşullara ve sınırlamalara sahip olmayan rekabet yasağı sözleşmelerinin hukuki durumu, yaptırımları ve hakimin sözleşmeye müdahalesi ayrıca çalışmamızda incelenmiştir. Yasaya uygun bir şekilde yapılan rekabet yasağı sözleşmelerinin işçi tarafından ihlali durumunda da işverenin hakları, hangi hukuki yollara başvurabileceği ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Çalışmamızda son olarak, rekabet yasağı sözleşmesinin sona erme halleri ve uygulamada karşımıza çıkabilen durumlar Yargıtay kararları çerçevesinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The worker has knowledge about the manufacturing, marketing, and customer relations of the establishment in terms of both technical and economical throughout the period of employment. There is a possibility that the worker may use such information during or after the termination of the contract in line with the worker's own interests or at companies that are rivals to the worker's employer. Certain protection measures are prescribed by law since this may harm the employer's interest. The first of these is the worker's non-compete liability as an extension to the duty of loyalty during the employment contract. The worker's non-compete liability shall expire with the expiry of the employment contract. Therefore, as required by article 444 and other articles of the Code of Obligations, it is permitted that the noncompetition may be regulated under certain terms and limits in order to prevent the worker to engage in acts which may constitute competition. In this regard, it is possible to prevent the worker to compete with his/her previous employer under certain terms and limits after the expiry of the employment contract. Our study investigates the concepts of non-compete obligations and non-compete agreement in the first place, and the investigation is based on the non-compete agreement drawn up in accordance with the article 444 and other articles of the Code of Obligations for the period following the expiry of the employment contract. Non-compete agreement is subject to strict validity conditions and limitations as required by article 444 and other articles of the Code of Obligations in order to balance the interests of the worker and employer. Therefore, the legal status of the non-compete agreements that do not have the conditions and limitations anticipated by the law, sanctions, and the judge's intervention on the agreement are investigated in our study as well. The rights of the employer and the legal remedies in case of violation of the non-compete agreements, concluded in compliance with the law, by the worker are evaluated separately. Finally, circumstances leading to termination of the non-compete agreements and the circumstances which may be encountered are investigated within the scope of Supreme Court decisions.