Robust controller assignment for sdn survivability
Yazılım tanımlı ağların bekası için gürbüz kontrolör ataması
- Tez No: 603093
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ALAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Yazılım tanımlı ağların (YTA) kontrol düzleminde sağlamlık, tek bir kontrolör kullanıldığında zorlayıcı bir amaçtır. Bu nedenle, dağıtık kontrolörler sağlam, esnek ve güvenilir bir yazılım tanımlı ağ oluşturmak için görevlendirilir. Buna rağmen, böyle bir strateji, etkili bir kontrolör-ağ anahtarı atama şeması olmadan başarılı olamaz. Sıfırıncı gün atamasına ek olarak, çevrimiçi yeniden atama çok önemlidir, çünkü ağdaki arızalar nedeniyle kontrolörler ve anahtarlar arasındaki bağlantılar aralıklı olarak kopabilir ve ağın çalışmasını bozabilir. Bu çalışmamızda, kontrolörlerin yük dağılımına dayanan tamsayılı doğrusal programlama kullanarak ağdaki arızalara karşı reaktif bir atama modeli önerdik. Ayrıca, YTA'nın esnekliği sayesinde, izleme ajanlarını kenarda ağ fenerleri olarak kullanarak da ağı izlemek için tamamlayıcı bir stratejiden yararlandık. Ağ bağlantısı ve ağdaki gecikmeler hakkında gerçek zamanlı bilgiler, reaktif denetleyici-anahtar atamasında kullanılması için izleme ajanları tarafından sağlandı. Anahtar, link ve kontrolör arızaları için benzetilmiş tavlama ve rasgele atama yaklaşımlarıyla önerilerimizi çoğalttık. Önerilen çerçevemiz VoIP, video ve oyun gibi farklı trafik türleri kullanılarak değerlendirildi. Modelimiz ayrıca, izleme ajanlarının yardımını anlamak için iki farklı test senaryosu kullanılarak test edildi. Deneysel sonuçlar, modelimizin ağdaki arızalara karşı dayanıklılık kazandırdığını ve yük farkındalığının kontrolör-anahtar ataması için etkili bir strateji olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
Robustness in software defined networks (SDN) control plane is a challenging goal when a single controller is employed. Thus, distributed controllers are deployed to realize a robust, resilient and reliable software defined network. However, such a strategy can not succeed without an efficacious controller-switch assignment scheme. In addition to zero-day assignment, online re-assignment is crucial since due to network failures, the connections between controllers and switches may break off intermittently and impair the network operation. In this thesis, we propose a reactive assignment model against network failures using integer linear programming based on the load distribution of controllers. We also use a complementary strategy to monitor the network by using monitoring agents as network beacons at the edge via the flexibility of SDN. Real-time information about network connectivity and latency is provided by these agents and used in the assignment decisions. We augment our proposal with simulated annealing and random assignment approaches for switch, link and controller failures. Our proposed framework is evaluated using different types of traffic such as VoIP, video, and network gaming. Our model is also investigated using two different test scenarios to assess the contribution of monitoring agents. The experimental results show that our model gives resilience against network failures while load-awareness is an effective strategy for controller assignment.