Bir kamu kurumundaki çalışan kadınların iş- aile çatışması ve baş etme stratejileri
Work-family conflict and coping strategies of employed women in a public institution
  1. Tez No: 603124
  2. Yazar: GAMZE GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA YILDIZ ECEVİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları ve Toplumsal Cinsiyet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışma, çalışan kadınların deneyimledikleri iş-aile çatışmasını ve geliştirdikleri baş etme stratejilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma, açıklayıcı değişken olarak cinsiyeti temel alır ve başlangıç noktası olarak kadın deneyimini temel alması sebebiyle Feminist Duruş Kuramını kullanır. Bu çalışmanın alan çalışması Ankara'da bir devlet kurumunda çalışan 15 kadınla yapılan derinlemesine mülakata dayanır. Bu metodla, çalışan kadınların hisleri ve rutinleri detaylı bir şekilde ortaya konulmaktadır. Bu çalışma, çalışan kadınların iş-aile çatışmasının sosyal ve kültürel olarak inşa edilen toplumsal cinsiyet rolü ideolojisini temel kabul ederek inceler. Bu çalışma, çalışan kadınların iş-aile çatışmasınınöncülleri olarak evde cinsiyetçi iş bölümü, kullanılamayan ve erişilemeyen çocuk bakımı imkânları ile esnek olmayan uzun mesai saatleri, iş yükü, yönetici ve iş arkadaşların tutumlarını öngörmüştür. Uygulanan baş etme stratejileri de toplumsal cinsiyet yönelimli ilişkilerin ürünüdür ve çiftler arasında toplumsal cinsiyet eşitsizliğini pekiştirmektedir. Bu çalışma ayrıca iş-aile çatışması sonucunda çalışan kadınların yaşadığı suçluluk duygusu ve duygusal sıkıntılara odaklanır. Son olarak kadın dostu bir ortam oluşturabilmek ve iş-aile çatışmasını azaltabilmek için politika önerileri sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine work family conflict experienced by employed mothers, and coping strategies developed by them. This study centers on gender as explanatory variable and it is set within the framework of Feminist Standpoint Theory to reflect women's experience as the starting point. The fieldwork of the study is based on accounts of depth interviews from 15 working mothers employed in a public institution in Ankara. By conducting this method, this study reveals employed women's feelings and routines in a detailed way. This study also analyses employed women's work-family conflict admitting socially and culturally constructed gender role ideology as a base. This study sets forth antecedents of work-family conflict as gendered division of labor at home, unavailable and inaccessible public facilities for childcare, working place conditions such as inflexible long working hours and workload and attitudes of colleagues, as well as employers/managers. Adopted coping strategies are the product of gender-oriented relations and reinforce gender inequality between couples. This study also focuses on emotional distress and intense feeling of guilt by employed women as a result of work-family conflict. Lastly, policy recommendations are submitted in order to reduce work family conflict and to establish women-friendly environments.